Dla kogo dobrym towarzyszem będzie york

Kategoria: Psy
Autor: Stwora Sylwia
Data: 06-04-2012 r.

Poszukujesz małego, ozdobnego psa, który będzie Ci oddany, a jednocześnie jesteś gotowy poświęcić dużo czasu na jego pielęgnację i spacery z nim? Powinieneś postawić na rasę Yorkshire Terriera.

 

Charakter yorka

Yorki mają specyficzne usposobienie, wymagające odpowiedniego wychowania. Z reguły wesołe i przyjazne psy, przy niekonsekwentnym postępowaniu właściciela stają się nieposłuszne. Uwielbiają być w centrum zainteresowania. Świetnie odnajdują się w towarzystwie dzieci.

Pielęgnacja yorków

Yorki posiadają włosy zamiast sierści, przez co wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Psy te należy kąpać dwa razy w tygodniu w specjalnie do tego przeznaczonych szamponach i innych preparatach. Do podstawowych zasad dbania o zdrowe i długie włosy psa należy także częste szczotkowanie oraz używanie oliwek pielęgnacyjnych. Strzyżenie psa należy pozostawić profesjonalnemu fryzjerowi.

 

 

 

Dolegliwości yorków

Często właścicieli tej rasy niepokoi kilka zmian fizjologicznych, które tak naprawdę są normalnymi dolegliwościami yorków. Wśród nich występują: gromadzenie się małej ilości wydzieliny w kącie oka, obecność krwi i wydzieliny śluzowej w ujściu pochwy przy cieczce u suk, nieduże ilości wydzieliny w uchu, wypadanie sierści przy zmianie pokarmu lub poprzedzające zmianę pory roku, wypadanie zębów u młodego yorka. W przypadku zaobserwowania takich objawów nie należy wpadać w panikę, tylko uważniej przyjrzeć się psu, jego wyglądowi, poziomowi apetytu, sposobom zachowania i reakcjom na wymawiane komendy.

Przy niespożytej energii yorków, należy zapewniać im codzienną dawkę ruchu, zarówno w postaci długich spacerów, jak i zabaw w mieszkaniu. Zbyt krótki spacer przełoży się na bieganie po domu z pomieszczenia do pomieszczenia, skakanie po kanapie i krzesłach oraz nieustanne nakłanianie do zabawy, a w skrajnym przypadku zniszczeniem cennych przedmiotów.

 

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37846 )
Array ( [docId] => 37846 )