Jakim psem jest West Highland White Terrier

Kategoria: Psy
Autor: Stwora Sylwia
Data: 06-04-2012 r.

West Highland White Terrier to zwierzę skore do zabaw i wszelkiej aktywności fizycznej. Często hodowany w celach sportowych, doskonale radzi sobie w takich psich konkurencjach jak: agility (bieg z przeszkodami), obedience (zawody oparte na posłuszeństwie) i dogdancing (psi taniec).

 

Charakter westa

Mimo niepozornych rozmiarów west jest typowym terierem - odważnym, energicznym, przyjaznym, z pewną dozą niezależności i pewności siebie. Inteligentna natura w połączeniu z wieczną chęcią do zabawy i psot czyni z niego dobrego towarzysza dla dzieci. Szybko przywiązuje się do całej rodziny. W przypadku obcowania z innymi zwierzętami może dążyć do dominacji nad nimi.

Pielęgnacja i utrzymanie westa

Ze względu na białe umaszczenie west wymaga bardzo specyficznych zabiegów pielęgnacyjnych. Zdecydowanie odradza się obcinania mu sierści. Należy poddawać ją wyłącznie trymowaniu, czyli usuwaniu martwych włosów palcami lub przy pomocy nożyka trymerskiego. Wskazane jest używanie specjalistycznych środków wybielających sierść. Regularnego czyszczenia wymagają oczy psa. Zaniedbanie tej kwestii spowoduje tworzenie się żółtych zacieków w okolicach narządu wzroku. Z menu westa należy wyeliminować mięso z kurczaka, gdyż powoduje ono u psa uczulenie.

 

 

Schorzenia u westa

Typowymi dolegliwościami, na które powinien przygotować się nabywca szczeniaka tej rasy są CMO (obrzęk żuchwy, leczony sterydami) oraz aseptyczna martwica główki kości udowej (leczona chirurgicznie). Psy tej rasy wykazują dużą podatność na zwichnięcia rzepki kolanowej, wnetrostwo (pozostawanie jednego lub obu jąder poza moszną) oraz podrażnienia skórne.

West Highland White terier będzie nieocenionym towarzyszem rodziny pod warunkiem, że od szczenięcia nauczy się go posłusznego wykonywania komend. Doskonale odnajduje się w każdych warunkach, dlatego przy zapewnieniu mu odpowiedniej dawki ruchu, spokojnie może być trzymany w mieście.

 

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37839 )
Array ( [docId] => 37839 )