Jak bezpiecznie przewozić psa

Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 28-05-2012 r.

Większość psów lubi podróże samochodem. Zbliża się lato i często będziemy chcieli, żeby nasz pupil towarzyszył nam podczas wakacyjnych wyjazdów. Należy mu jednak zapewnić odpowiednie warunki i bezpieczeństwo.

Samochód

Podczas przewożenia psa samochodem musimy zwrócić bezwzględną uwagę na to, żeby nie zasłaniał widoczności kierowcy z jakiejkolwiek strony. Zwierzę nie powinno podróżować na przednim siedzeniu pasażera.

Najlepszym miejscem jest odpowiednio duży bagażnik. W sprzedaży znajdują się specjalne maty zapobiegające ślizganiu się naszego czworonoga i jednocześnie chroniące wnętrze przed zabrudzeniami.

Jeśli nie dysponujemy odpowiednio dużym samochodem, możemy przewozić psa na tylnej kanapie. Do tego celu również można zakupić odpowiednią płachtę, w której pies nie pobrudzi tapicerki. Dodatkowo można zaopatrzyć się w regulowane pasy, dopasowane wielkością do pupila. Przypina się je bezpośrednio do pasów bezpieczeństwa w samochodzie.

Innym rozwiązaniem jest przewożenie psa w klatce lub transporterze, szczególnie, gdy nasz czworonóg jest mały. Taki obiekt należy odpowiednio zabezpieczyć, żeby nie przesuwał się i nie przewracał w czasie podróży.

Pociąg

Przewożenie psa w pociągu wymaga posiadania odpowiedniego biletu na przejazd czworonoga. Powinniśmy też zadbać, żeby pies miał kaganiec i był trzymany na smyczy. Mniejsze pieski można wozić w koszu lub transporterze, często bez konieczności uiszczania opłaty.

Jeśli współpodróżni sprzeciwią się umieszczeniu w przedziale psa, będziemy musieli poszukać innego miejsca.

W przypadku, gdy chcemy jechać z psem w wagonie sypialnym lub przedziale z kuszetkami, jesteśmy zobowiązani do zakupu wszystkich znajdujących się w nim miejsc. Jednocześnie właściciel zwierzęcia jest zobowiązany zadbać o stan sanitarny przedziału.

 

Samolot

Większość linii lotniczych ma swoje własne ustalenia odnośnie przewozu zwierząt w samolotach. Najczęściej można wziąć ze sobą na pokład małego psa w specjalnym pojemniku, nie przekraczającym ustalonych przez przewoźnika wagi i wymiarów. Ponadto powinien on być dopasowany wielkością do zwierzęcia, żeby nie krępował jego ruchów i pozwolił na swobodne poruszanie się. Większe sztuki przewozi się w klatkach umieszczanych w luku bagażowym.

Warto pamiętać, że pies musi posiadać odpowiednie dokumenty: szczepienia, zaświadczenia od weterynarza. Powinien też posiadać wszczepiony czip, umożliwiający identyfikację czworonoga.

Zabierając ze sobą psa w podróż musimy mieć także na uwadze jego komfort. W upalne dni należy zadbać, żeby czworonóg miał co pić i jeść, bez względu na to, jaki środek wybierzemy. Dodatkowo, po konsultacji z weterynarzem, warto zaopatrzyć się w środki uspokajające lub tabletki na chorobę lokomocyjną dla naszego pupila.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29356 )
Array ( [docId] => 29356 )