Jak przewieźć zwierzę przez granicę

Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 28-05-2012 r.

Niektórzy nie wyobrażają sobie wyjazdu na wakacje bez swojego pupila. Najczęściej spędzamy urlop za granicą i posiadamy dokumenty uprawniające nas do pobytu na terytorium innego kraju oraz przejazdu przez granicę. Warto pamiętać, że nasze zwierzę również powinno posiadać niezbędne dokumenty.

Przepisy kraju docelowego

Wyjeżdżając ze swoim pupilem do innego kraju należy przede wszystkim zapoznać się z przepisami państwa, na terenie którego będziemy przebywać. Czasem przekraczając granicę zwierzęta muszą być poddawane dodatkowej kontroli weterynaryjnej, a dla niektórych gatunków obowiązuje kwarantanna. Specjalne wytyczne mają m.in. Wielka Brytania, Irlandia, Szwecja i Norwegia.

Paszport i czip

W obrębie Unii Europejskiej przewożone zwierzę powinno posiadać paszport, który można wyrobić u weterynarza za opłatą w wysokości ok. 50 złotych. Warunkiem wydania paszportu jest odpowiednie oznakowanie pupila, które najczęściej przyjmuje formę wszczepionego podskórnie czipa. Pozwoli to na szybką i sprawną identyfikację naszego zwierzęcia nawet poza granicami kraju. Za mikroczip i niezbędne badania należy zapłacić osobno.

Inne zaświadczenia

Nasi pupile przewożeni przez granicę muszą także posiadać zaświadczenia o szczepieniach przeciwko wściekliźnie i innym chorobom, a także informacje o przebytych leczeniach. Dodatkowo, dla zwierząt wpisanych na listę gatunków zagrożonych wyginięciem będziemy potrzebować międzynarodowego zaświadczenia CITES, w Polsce wydawanego przez Ministerstwo Środowiska.

Decyzję o przewozie zwierzęcia za granicę należy podjąć odpowiednio wcześniej, żeby zdążyć uzyskać wszystkie niezbędne dokumenty. Warto też przemyśleć jaki środek transportu wybrać, żeby pupil jak najlepiej przetrwał podróż. Najczęściej przewoźnicy autokarowi i linie lotnicze mają własne wytyczne dotyczące sposoby przewozu zwierząt.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29348 )
Array ( [docId] => 29348 )