Jak zabezpieczyć przewóz ptaków

Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 28-05-2012 r.

Jeśli podczas wakacji nie możemy zostawić naszego pierzastego pupila pod sprawdzoną opieką, musimy zabrać go w podróż razem z nami. W takiej sytuacji należy dobrze wybrać środek transportu i zabezpieczyć ptaka w czasie podróży.

Samochód

Ptak w samochodzie powinien bezwzględnie przebywać w klatce. Latający po wnętrzu kanarek czy papuga może stwarzać bardzo duże zagrożenie dla kierowcy pojazdu. Te zwierzęta zaleca się transportować w klatce, najlepiej tej samej, w której są trzymane na co dzień. Możemy się także zaopatrzyć w specjalne pojemniki transportowe do przewożenia ptaków.

Klatkę należy zabezpieczyć tak, aby się nie przesuwała i chronić ją przez przewróceniem. W tym celu trzeba zapiąć pojemnik samochodowymi pasami bezpieczeństwa i zadbać o to, żeby ptak nie wyleciał z niego podczas jazdy. Nie poleca się transportowania tych zwierząt w kartonowych pudełkach, ponieważ mogą one wydłubać w nich dziury i wydostać się na zewnątrz.

Pociąg

Regulamin przewozu zwierząt nie przewiduje specjalnych warunków transportowania ptaków. Przyjmując założenia takie jak dla kotów i małych psów, przewóz kanarków czy papug jest darmowy i wymaga jedynie zgody pasażerów na podróżowanie ze zwierzęciem w jednym przedziale. Klatkę z ptakiem należy umieścić w miejscu na bagaż i zadbać o czystość pociągu.

Samolot

Z reguły ptaki nie mogą być przewożone jako bagaż podręczny, zabierany na pokład samolotu. W takim przypadku należy transportować zwierzę w przedziale bagażowym. Warto jednak dokładnie zapytać przewoźnika o szczegółowe warunki, ponieważ w niektórych przypadkach linie lotnicze zezwalają na przewóz ptaków w przedziale osobowym.

Przewożąc ptaka samolotem za granicę należy mieć specjalne dokumenty, w tym: aktualne badania weterynaryjne, dokument o pochodzeniu zwierzęcia, a także międzynarodowy dokument CITES.

 

Ptaki różnie znoszą podróże. Jednak dla bezpieczeństwa lepiej jest zostawić pierzastego pupila w domu pod opieką osób, które są mu znane. Jeśli nie mamy takiej możliwości musimy odpowiednio zabezpieczyć jego przewóz i zadbać, żeby w transporterze nie zabrakło mu świeżej wody i jedzenia.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29350 )
Array ( [docId] => 29350 )