Jak odpowiednio przewozić gady

Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 28-05-2012 r.

Przewożenie gadów samochodem czy innymi środkami transportu wymaga uprzedniego przygotowania do podróży. Warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach, by podróż dla naszego pupila nie była bardzo męcząca.

Pojemnik

Pojemnik, w którym przewozimy gada powinien być przede wszystkim dobrze wentylowany. Do tego celu bardzo dobrze sprawdza się tekturowe lub styropianowe pudełko, z licznymi otworami. Są także dostępne specjalne pojemniki służące do transportowania gadów, np. żółwi. Musi być ono większe od naszego pupila, na tyle, żeby umożliwić mu wyciągnięcie kończyn i swobodny ruchy wewnątrz. Nie może być ono jednak za duże.

Latem, gdy mamy do czynienia z wysokimi temperaturami nie musimy się specjalnie martwić. Jednak, jeśli spadnie ona do poniżej 20 st. C, należy zapewnić gadowi większy komfort cieplny i najlepiej włożyć do pudełka zabezpieczoną grzałkę. Warto też zadbać o odpowiednią dla naszego pupila wilgotność.

Samochód

W samochodzie należy przewozić gady odpowiednio zabezpieczone. Pojemnik, w którym znajduje się zwierzę nie może się przesuwać ani przewracać, ponieważ gad mógłby ucierpieć. Pod żadnym pozorem nie można zostawić pudełka ze zwierzęciem w środku w zamkniętym samochodzie. Taka sytuacja może spowodować śmierć gada lub jego przegrzanie.

Pociąg

W pociągu można przewozić gady bez konieczności uiszczania dodatkowych opłat. Trzeba jedynie przewozić pojemnik w miejscu przeznaczonym na bagaż oraz zapytać współpodróżnych z przedziału o pozwolenie na umieszczenie w nim zwierzęcia.

Samolot

Większość linii lotniczych pozwala na przelot gadów. Odbywa się on jednak w luku bagażowym, a zwierzę musi być umieszczone w specjalnym pojemniku i posiadać bilet. Podczas podróży za granicę warto wiedzieć czy gatunek, z którego wywodzi się nasz pupil nie jest wpisany na listę gatunków zagrożonych wyginięciem CITES. Jeśli tak, musimy posiadać odpowiedni międzynarodowy dokument, by móc podróżować z naszym zwierzakiem.

Przewożąc gady: żółwie, jaszczurki czy węże, należy zapewnić im dobre warunki podróży oraz zadbać o odpowiednią wilgotność i temperaturę. Nie można zapomnieć również o udostępnieniu im pożywienia i wody podczas podróży. Właściwie przetransportowane zwierzę dobrze zniesie i przetrwa jazdę do nowego miejsca.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29355 )
Array ( [docId] => 29355 )