Jak odpowiednio transportować zwierzę samolotem

Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 28-05-2012 r.

Czasem zdarza się, że nie mając możliwości zostawienia naszego pupila w domu, pod opieką znajomych lub w hotelu dla zwierząt, musimy odbyć z nim lot samolotem. O czym należy pamiętać, żeby zwierzę mogło bez przeszkód z nami polecieć?

Przewoźnik

Większość przewoźników posiada swoje własne wytyczne dotyczące przelotu zwierząt na pokładzie swoich samolotów. W niektórych przypadkach można przewozić psy, koty i fretki umieszczone w specjalnych pojemnikach, nie przekraczających wagi i wymiarów określonych przez linie lotnicze. Klatka musi być odpowiednia do wielkości zwierzęcia i umożliwiać mu swobodne poruszanie się i obracanie w jej wnętrzu. Jeśli pojemnik jest za duży zostanie umieszczony w luku bagażowym, jako ładunek cargo.

Przed wylotem powinniśmy zgłosić chęć podróży z pupilem, ponieważ liczba zwierząt przewożonych jednocześnie samolotem jest ograniczona.

W tanich liniach lotniczych obowiązuje najczęściej całkowity zakaz przewożenia zwierząt, czy to w luku bagażowym czy pasażerskim.

Dokumenty

Wylatując ze zwierzęciem za granicę powinniśmy zorientować się, jakie przepisy obowiązują w kraju docelowym. Często zdarza się, że państwa wprowadzają specjalne warunki, zgodnie z którymi powinniśmy posiadać dodatkowe dokumenty i zaświadczenia, a niektóre gatunki zwierząt muszą przejść kwarantannę.

Przewożąc psa, kota lub fretkę, jesteśmy zobowiązani posiadać paszport dla zwierzęcia. Można go wyrobić w lecznicy weterynaryjnej. Pupil musi mieć także wszczepiony mikroczip lub zrobiony tatuaż, które umożliwiają jego identyfikację nawet za granicą kraju. Warto też wziąć ze sobą aktualne zaświadczenia o szczepieniach.

 

Przewożąc zwierzę samolotem należy pamiętać o tym, że wiąże się to dla niego z dużym stresem. Jeśli jednak musimy lecieć z pupilem, należy zadbać, żeby podczas podróży miał on zapewnione pożywienie i wodę.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29354 )
Array ( [docId] => 29354 )