Jakie warunki należy zapewnić pajęczakom podczas przewozu

Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 28-05-2012 r.

Pajęczaki są bardzo wrażliwymi zwierzętami. Najlepiej nie zabierać ich ze sobą w długie podróże, ale zostawić je w domu pod opieką osoby, która potrafi się nimi zajmować. Jeśli jednak musimy zabrać naszego pupila w podróż, pamiętajmy o kilku ważnych kwestiach.

Pojemnik

Pająki i inne pajęczaki są bardzo wymagającymi zwierzętami. Niezależnie od środka transportu, należy przewozić je w pojemniku typu faunabox, o przezroczystych ściankach lub w niewielkim kartonie. Ważne jest, żeby pojemnik był dobrze wentylowany, szczególnie latem, gdy temperatury są wysokie. Jeśli przewozimy zwierzę w kartonie, dobrze jest zrobić w nim niewielkie dziurki, przed które do środka dostanie się powietrze.

Należy też zadbać o to, aby pojemnik z naszym pupilem był odpowiednio zabezpieczony. Dzięki temu zwierzę nie wydostanie się na zewnątrz.

Warunki

Pajęczaki muszą posiadać odpowiednie warunki zarówno w terrarium, jak i podczas podróży. Bardzo istotnym czynnikiem jest wilgotność. Najlepiej włożyć do pojemnika, w którym przewozimy zwierzę wilgotne chusteczki lub gazety, albo torf - w przypadku, gdy wiemy, że pudełko nie będzie się bardzo ruszać. Należy jednak pamiętać, że podczas bardzo wysokich temperatur nie można bardzo moczyć chusteczek lub wprost tego zaniechać, ponieważ nasz pupil mógłby się zaparzyć.

Ponadto pojemnik należy wyłożyć gazetami tak, żeby pajęczak nie obijał się o jego ścianki.

Podróż za granicę

Wyjeżdżając z naszym pupilem za granicę należy zapoznać się z przepisami dotyczącymi przewozu zwierząt kraju docelowego. Często bowiem państwa wprowadzają własne przepisy w tej kwestii.

Właściciele gatunków, które są wpisane na listę CITES, powinni uzyskać odpowiednie zezwolenie na przewóz zwierzęcia, wydawane przez Ministerstwo Środowiska. Trzeba także posiadać dokument świadczący o legalnym pochodzeniu pajęczaka.

Najlepiej, gdy mamy możliwość zostawienia naszego pupila w miejscu zamieszkania. Oszczędzimy mu tym samym niedogodności podróży i nie narazimy na zbędne ryzyko.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29351 )
Array ( [docId] => 29351 )