Jak przewozić zwierzę w pociągu

Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 28-05-2012 r.

Podróżując ze swoim pupilem, szczególnie w granicach kraju często wybieramy pociąg jako środek lokomocji. Warto jednak pamiętać, że w publicznych środkach transportu obowiązują przepisy dotyczące przewozu zwierząt.

Przewożenie psa

Przewożenie większych ras w pociągach jest odpłatne. Pełnoletnia osoba może przewozić pod swoją opieką tylko jednego psa. Zwierzę powinno mieć założony kaganiec i być trzymane na smyczy. Nie ma obowiązku transportowania pupila w klatce. Wystarczy posiadać ważny bilet na przejazd psa, opatrzony odpowiednią adnotacją. Niezbędnym dokumentem, który trzeba posiadać to aktualne zaświadczenie o szczepieniu przeciwko wściekliźnie.

Wchodząc do przedziału z psem musimy zapytać o zgodę przebywających w nim pasażerów na jazdę ze zwierzęciem. Jeśli wyrażą sprzeciw, konduktor wyznaczy inne miejsce w pociągu. Nie dotyczy to jednak wagonów bezprzedziałowych.

W przypadku podróży w wagonie sypialnym lub kuszetkami, podróżujący ze swoim pupilem jest zobowiązany do wykupienia wszystkich miejsc znajdujących się w danym przedziale. Pies nie może być trzymany na miejscach do siedzenia, ani leżenia. Właściciel psa odpowiada za czystość w przedziale i musi zadbać o zachowanie ciszy nocnej.

Mniejsze psy mogą być przewożone jak małe zwierzęta domowe.

Przewożenie małych zwierząt domowych

Podróżując z kotem, małym psem, gryzoniem czy gadem nie trzeba uiszczać opłaty za przejazd zwierzęcia. Warunkiem jest przewożenie go w pojemniku czy też transporterze jako bagaż podręczny. Wymaga to jednak zgody współpodróżnych znajdujących się w przedziale. Zgoda nie jest potrzebna, gdy jedziemy w wagonie bezprzedziałowym.

Klatkę ze zwierzęciem należy umieścić w miejscu przeznaczonym na bagaż, znajdującym się najczęściej ponad głowami pasażerów.

Właściciel zwierzęcia jest zobowiązany do utrzymania czystości w przedziale i zadbania o to, żeby jego pupil nie zakłócał innym podróżnym jazdy.

 

Podróżując ze swoim pupilem pociągiem należy zapewnić mu dostęp do świeżej wody, szczególnie, gdy na zewnątrz panuje upał. Warto też zadbać, żeby zwierzę miało coś do zjedzenia.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29353 )
Array ( [docId] => 29353 )