Nie każdy projekt ma szanse na grant

Data: 07-10-2016 r.

Organizacja pozarządowa ubiegająca się o dofinansowanie musi udowodnić, że jest w stanie zrealizować dany projekt. Musi dać grantodawcy gwarancję, że zrealizuje projekt według zaplanowanego harmonogramu oraz w ramach zdefiniowanego budżetu.

Przygotowując wniosek o dofinansowanie na realizację projektu, organizacja pozarządowa musi zaprezentować swój potencjał. W tym celu musi zaprezentować następujące informacje:

  • zasoby ludzkie, finansowe i materiałowe organizacji,

  • doświadczenie w realizacji podobnych projektów,

  • partnerstwo z innymi instytucjami.

Dobór wyspecjalizowanej kadry

Zróżnicowane, doświadczone i wyspecjalizowane są zasoby kadrowe organizacji pozarządowej zwiększają szanse na otrzymanie dofinansowania. Chodzi tutaj o kadrę specjalistów, którą dysponuje dana organizacja pozarządowa, nie zaś o osoby zarządzające projektem.

Zasoby finansowe i materiałowe

Organizacja musi wykazać, czym dysponuje w momencie startu projektu. Opisując zasoby finansowe czy materiałowe, należy wskazać w szczególności elementy, które są niezbędne do realizacji projektu, jak np. odpowiedni lokal czy sprzęty. Niezwykle istotne są zasoby finansowe organizacji, które pozwalają zniwelować zagrożenie dla realizacji projektu.

Ważne są również zasoby niematerialne. Warto je wykazać w opisie potencjału organizacji.

Doświadczenie

Jeśli organizacja stara się o dofinansowanie ze środków unijnych nie po raz pierwszy, bardzo dobrze jest wskazać głównie takie projekty, które najbardziej zbliżone są charakterem, zasięgiem oddziaływania lub grupą docelową do proponowanego projektu.

Partner do projektu

Organizacja pozarządowa nie musi realizować projektów samodzielnie. Może a czasami wręcz musi ubiegać się o środki unijne w partnerstwie z innymi podmiotami. Partnerstwo zwiększa potencjał wnioskującego.

Źródło:

www.efs.gov.pl

Marek Dominik Peda - koordynator projektów międzynarodowych w Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana

Tagi: grant

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Ochrona danych osobowych w organizacji pozarządowej według RODO

pobierz

Inwentaryzacja roczna w NGO

pobierz

Zakładowy plan kont w organizacji pozarządowej

pobierz

Odpowiedzialność zarządu za zaległości podatkowe NGO

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 39576 )
Array ( [docId] => 39576 )