Podatek od garaży wielostanowiskowych

Data: 09-03-2016 r.

Od 2016 roku weszły w życie istotne dla podatników zmiany w podatku od nieruchomości, które dotyczą m.in. opodatkowania części wspólnych oraz opodatkowania właścicieli miejsc postojowych w garażach wielostanowiskowych.

Podatek od garaży wielostanowiskowych

Od 1 stycznia 2016 r., zgodnie z dodanym art. 3 ust. 4a do ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych – w przypadku współwłasności w częściach ułamkowych garażu wielostanowiskowego w budynku mieszkalnym, współwłaściciele nie będą odpowiadać za zapłatę podatku solidarnie, lecz w proporcji, w jakiej posiadają udział w prawie własności. Oznacza to, że właściciel danego miejsca postojowego będzie odpowiadał wyłącznie za zapłatę podatku w kwocie, jaka przypada na jego udział we własności garażu.  

 

Nowelizacja nie rozwiąże jednak kolejnego problemu, z którym borykają się właściciele miejsc postojowych, a mianowicie – zróżnicowania stawek podatku. W tym zakresie przepisy nie uległy zmianie. A więc również w przyszłym roku właściciel lokalu, który nabędzie miejsce parkingowe jako odrębną nieruchomość (w osobnym akcie notarialnym) zapłaci wyższy podatek niż ten lokator, który nabył lokal wraz z miejscem postojowym (jako jedną nieruchomość).

Kogo dotyczy zmiana

Współwłaściciele garaży wielostanowiskowych skorzystają na tej zmianie przepisów. Będą płacić podatek tylko za siebie. Obowiązek podatkowy ponosi współwłaściciel w takim zakresie, jaki odpowiada jego udziałowi w prawie własności. Została zlikwidowana solidarna odpowiedzialność za resztę nieruchomości.

Opodatkowanie części wspólnych

Więcej jednak zapłacą właściciele mieszkań w budynkach wielorodzinnych za udział w częściach wspólnych domu i gruntu. Poza lokalem, który do nich należy, mają oni też ułamkowy udział w gruncie, na którym znajduje się budynek (np. plac zabaw, droga osiedlowa), oraz w częściach wspólnych samego budynku (klatki schodowe, strych, wózkownie). Do końca 2015 roku części wspólne budynku oraz grunt były opodatkowane w takiej proporcji, w jakiej powierzchnia lokalu właściciela (np. mieszkania) pozostawała do powierzchni użytkowej całego budynku.

Od 2016 roku udział w części wspólnej nieruchomości zdecyduje o podatku. Jeśli ten udział np. u jednego współwłaściciela wynosi 1/6, u drugiego 1/2 – to w takich samych proporcjach będą oni płacić podatek od całej części wspólnej.

Do końca 2015 roku było tak, że właściciel lokalu w budynku płaci podatek od części wspólnych nieruchomości według proporcji, w jakiej pozostaje powierzchnia posiadanego lokalu do powierzchni użytkowej całego budynku. Po zmianie przepisu proporcję będzie się ustalać jako stosunek powierzchni posiadanego lokalu do powierzchni wszystkich lokali w budynku, co spowoduje zwiększenie kwoty płaconego podatku.

Przykład:

Opodatkowanie części wspólnej

W budynku o powierzchni 2000 m2 znajduje się 10 lokali o powierzchni 100 m2 (czyli łączna powierzchni lokali to 1000 m2). Do końca 2015 roku każdy właściciel lokalu płacił podatek od 1/20 części wspólnej nieruchomości (10/2000), a zatem połowa powierzchni części wspólnej pozostawała poza opodatkowaniem.

Od 1 stycznia 2016 r. każdy właściciel zapłaci podatek od 1/10 części wspólnej nieruchomości (10/1000), wskutek czego cała powierzchnia części wspólnej będzie opodatkowana.

Kogo dotyczy zmiana

Zmiany w opodatkowaniu części wspólnej uderzą przede wszystkim w podmioty wykorzystujące przepisy do optymalizacji w podatku od nieruchomości (np. firmy, które były właścicielami wielkopowierzchniowych magazynów położonych na części nieruchomości wspólnej). Jednak odczują ją również właściciele lokali w budynkach wielorodzinnych, którzy płacą podatek również od części wspólnych znajdujących się w tym budynku.

Bogdan Świąder, doradca podatkowy

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Prowadzenie książki obiektu budowlanego

pobierz

Badanie stanu prawnego nieruchomości

pobierz

Niedozwolone klauzule w umowie pośrednictwa

pobierz

Ustanawianie urządzeń przesyłowych na gruntach

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 38693 )
Array ( [docId] => 38693 )