Koniec kredytów na 100 proc. wartości nieruchomości

Data: 02-10-2013 r.

Już za trzy miesiące wejdą w życie ważne zmiany na rynku kredytów hipotecznych. Przy udzielaniu kredytów banki będą wymagały posiadania co najmniej 5-procentowego wkładu własnego. Na pierwsze w życiu mieszkanie będzie można uzyskać państwowe dofinansowanie.

Od stycznia wejdzie w życie Rekomendacja S Komisji Nadzoru Finansowego, która m.in. nakłada wymóg posiadania przez kredytobiorcę 5% wkładu własnego. Oznacza to, żę banki nie będą już mogły udzielać kredytów na 100% wartości nieruchomości.

 

Dodatkowo banki nie będą mogły udzielać kredytów na okres dłuższy niż 35 lat, przy czym rekomendowanym okresem będzie 25 lat. Obecnie najdłuższe okresy kredytowe są przyznawane nawet na 50 lat. Banki będą mogły oferować skrócenie okresu kredytowania poprzez rekomendowanie klientom skorzystania z programów oszczędnościowych, czyli jednoczesnego spłacania kredytu i odkładania środków na lokacie (lub innym produkcie oszczędnościowym). Takie rozwiązanie będzie oznaczało także zmniejszenie marży kredytowej.

Banki same ustalą maksymalny stosunek rat do dochodu

Obecnie KNF rekomenduje bankom stosowanie ograniczenia, mówiące o tym, że suma rat kredytu nie może przekroczyć 65% dochodu (lub 50% w przypadku dochodu poniżej średniej). Ograniczenie to zniknie od 2014 r., a banki będą samodzielnie obliczały stosunek raty kredytowej do dochodu klienta. Nie koniecznie musi to oznaczać większej dostępności kredytów hipotecznych, ponieważ Komisja nadal zaleca bankom szczególną ostrożność w przypadku osób, których relacja długu do dochodu przekracza 40%.

Ułatwienia dla młodych…pod surowymi warunkami

Pozytywną informacją jest to, że najprawdopodobniej od początku przyszłego roku zacznie działać program Mieszkanie dla Młodych. Dzięki niemu osoby do 35 lat, kupujące swoje pierwsze w życiu mieszkanie będą mogły otrzymać dopłatę w wysokości 10% (single) lub 15% wartości odtworzeniowej nabywanego mieszkania. Jeśli osobie korzystającej z programu urodzi się trzecie lub kolejne dziecko będzie można uzyskać dodatkowe 5%.

Mieszkanie nie będzie mogło być większe niż 75 m2, a dopłata będzie wypłacona maksymalnie do 50 m2. Poza tym cena metra kwadratowego nie może przekroczyć ustalonego w przepisach limitu.


Tagi: kredyt

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Prowadzenie książki obiektu budowlanego

pobierz

Badanie stanu prawnego nieruchomości

pobierz

Niedozwolone klauzule w umowie pośrednictwa

pobierz

Ustanawianie urządzeń przesyłowych na gruntach

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25119 )
Array ( [docId] => 25119 )