Nowe budowy szansą na dobre inwestycje w nieruchomości 

Data: 27-09-2013 r.

Po raz pierwszy od półtora roku zanotowano dodatnią dynamikę liczby mieszkań, których budowy rozpoczęto w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Przełomu na rynku nieruchomości nie wróży co prawda spadająca liczba pozwoleń na budowę. Ale inwestorów i deweloperów może ucieszyć wzrost cen transakcyjnych na rynku mieszkaniowym.    

Główny Urząd Statystyczny podał w lipcu, że w okresie od początku sierpnia 2012 do lipca 2013 łączne rozpoczęto budowę 121,7 tys. jednostek mieszkalnych czyli o 1,35 proc. więcej niż w analogicznym okresie miesiąc wcześniej.

 

W segmencie deweloperskim udało się osiągnąć wzrost nowych inwestycji o 3,3 proc. Spadła natomiast dynamika w przypadku inwestorów indywidualnych (o 0,2 proc.).


Mieszkania, których budowę rozpoczynano w kolejnych rocznych okresach
Źródło: GUS, Open Finance.

Wciąż jednak maleje liczba wydawanych pozwoleń na budowę, zarówno domów jak i mieszkań. W ostatnim roku wydano 142,2 tys. tych dokumentów, co oznacza spadek aż o 21,9 proc. niż w analogicznym okresie przed rokiem oraz spadek o 1,9 w ujęciu miesiąc-do-miesiąca.

Jeszcze gorzej sytuacja wygląda w przypadku segmentu deweloperskiego. Tutaj uzyskano nieco ponad 58 tys. pozwoleń na budowę, czyli o ponad jedną trzecią mniej niż przed rokiem.

W lipcu liczba oddanych do użytku w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy mieszkań wyniosła niemal 154 tys., czyli o 5,6 proc. więcej niż przed rokiem. Deweloperzy oddali w tym okresie do użytku 62,2 tys. lokali, co też oznacza wzrost w stosunku do roku poprzedniego – o 6,8 proc.

Na ożywienie na rynku nieruchomości nie można raczej liczyć w najbliższym czasie. Co prawda średnia cen transakcyjnych rośnie (od początku roku o 12,3 proc.), ale wciąż spada liczba pozwoleń na budowę.


Mieszkania oddawane do użytkowania w kolejnych rocznych okresach

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Prowadzenie książki obiektu budowlanego

pobierz

Badanie stanu prawnego nieruchomości

pobierz

Niedozwolone klauzule w umowie pośrednictwa

pobierz

Ustanawianie urządzeń przesyłowych na gruntach

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25118 )
Array ( [docId] => 25118 )