Księgi wieczyste - usprawnienie procedur i jego skutki

Data: 22-04-2022 r.

Zapowiada się znacząca zmiana w przepisach o wpisach do księgi wieczystej. Dotyczy ona nie tylko przyspieszenia dokonywania wpisu, lecz także zmniejszenia kosztów kredytobiorców związanych z oczekiwaniem na wpis. Nowe uprawnienia przewidziano także dla KRUS i dla Krajowego Centrum Informacji Kryminalnej. 

Oczekiwanie na wpis

Wpis do księgi wieczystej wiąże się z długim oczekiwaniem. To przekłada się na koszty kredytobiorców, o których za chwilę. Ministerstwo Sprawiedliwości wpadło na pomysł, by przyspieszyć tę procedurę. Wyodrębnienie nowej nieruchomości lokalowej i wpis do hipoteki ma zostać powierzony notariuszom. Celem jest z jednej strony - przyspieszenie wpisów, z drugiej - odciążenie sądów. To rozwiązanie nie będzie obligatoryjne. Kupując nieruchomość, strona umowy będzie miała do wyboru dwa tryby działania. Albo składanie wniosku do sądu za pośrednictwem notariusza, dokładnie tak jak dotychczas, albo też wnioskowanie do notariusza, by to on dokonał wpisu. 

 

Ważne: Wpis w księdze wieczystej, niezależnie od tego czy dokona go sąd w postępowaniu wieczystoksięgowym, czy notariusz, będzie miał dokładnie taki sam skutek prawny. 


Zobacz także: Czy spada siła nabywcza kupujących mieszkania

Koszty kredytobiorców

W oczekiwaniu na wpis do księgi wieczystej, osoba, która kupuje nieruchomość na kredyt jest zobowiązana do ponoszenia dodatkowych, bezzwrotnych opłat. Mają one charakter ubezpieczenia tzw. pomostowego, które ma być dla banku dodatkowym zabezpieczeniem do chwili, gdy jego roszczenie wobec nieruchomości nie zostaje ujawnione w księdze wieczystej. 

Zdaniem ustawodawcy, skoro praktycznie w 100% wpis hipoteki kończy się wpisem zgodnym z wnioskiem, to nie można mówić tutaj o ponadprzeciętnym ryzyku dla banku. A zatem ponoszone przez kredytobiorców opłaty powinny być traktowane jako kaucja, a nie jako ubezpieczenie. Jeśli projektowane przepisy wejdą w życie, kredytobiorca - po dokonaniu wpisu w KW - zapłacone kwoty będzie miał zaliczane na poczet spłaty kredytu. Co więcej - będzie się to działo "automatycznie" bez konieczności składania dodatkowych wniosków. Kredytobiorcy, którzy podpisali umowę z bankiem przed wejściem w życie nowych przepisów ustawy, nie będą mogli skorzystać z tego rozwiązania. 


Zobacz także: Jaka będzie przyszłość rynku mieszkaniowego

Dostęp do centralnej bazy ksiąg wieczystych

Jedną ze zmian - już przyjętą przez Radę Ministrów jest zwiększenie kręgu podmiotów, które mają dostęp do centralnej bazy ksiąg wieczystych. Dostęp do niej został zagwarantowany Krajowemu Centrum Informacji Kryminalnej, co pozwoli na sprawniejsze przeprowadzania postępowań karno-skarbowych. Przede wszystkim uda się zaoszczędzić czas - bo korespondencja z sądami lub starostwami powiatowymi trochę zajmuje. A za tym idą także koszty tej korespondencji. 

Kolejnym podmiotem, który zyska nowe uprawniania jest Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Rolników. Tak naprawdę, to jego uprawnienia zostają zrównane z uprawnieniami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który już może korzystać z centralnej bazy ksiąg wieczystych. Teraz KRUS także będzie mógł zweryfikować stan prawny podczas dochodzenia należności z tytułu składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne rolników. 

Źródło:

Informacja umieszczona na oficjalnym portalu Ministerstwa Sprawiedliwości - portal gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Prowadzenie książki obiektu budowlanego

pobierz

Badanie stanu prawnego nieruchomości

pobierz

Niedozwolone klauzule w umowie pośrednictwa

pobierz

Ustanawianie urządzeń przesyłowych na gruntach

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [cid] => K000KN [docId] => 41681 )
Array ( [cid] => K000KN [docId] => 41681 )