Mieszkanie od dewelopera krok po kroku

Data: 24-10-2013 r.

Wybór nieruchomości na rynku pierwotnym wiąże się z wieloma ryzykami i warto zrobić wszystko, by je zminimalizować. Proces wyboru powinniśmy rozpocząć od ogólnej decyzji o lokalizacji.

Nie każdego stać na wymarzone mieszkanie w cichej i zielonej dzielnicy, wiele osób musi szukać kompromisów w postaci inwestycji zlokalizowanych w peryferyjnych dzielnicach miasta.

Plan zagospodarowania przestrzennego

 

W okolicach, w których infrastruktura nie jest jeszcze w pełni zbudowana, warto zorientować się w kwestii jej przyszłego kształtu. Informacji takich szukajmy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. To pozwoli nam ocenić ryzyko pojawienia się w sąsiedztwie drogi ekspresowej, torów kolejowych, spalarni śmieci, czy innych obiektów utrudniających codzienne życie.

Teoretycznie, zgodnie z ustawą deweloperską, to firma sprzedająca mieszkania ma obowiązek poinformować klientów o ewentualnych niedogodnościach mogących pojawić się w promieniu kilometra od nieruchomości (informacje te powinny znaleźć się w tzw. prospekcie informacyjnym), ale warto zrobić też wywiad samodzielnie.

W umowie powinno też zawrzeć się szczegółowe informacje dotyczące wykończenia mieszkania, sposobu pomiaru jego powierzchni oraz schematy instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej. Zapisy w umowie deweloperskiej (zawieranej naturalnie w formie aktu notarialnego) są podstawą do dochodzenia praw w sądzie. Ulotka reklamowa z wizualizacją osiedla – nie jest.

Niezwykle istotny jest także termin ukończenia inwestycji oraz data przeniesienia prawa własności do nieruchomości na kupującego. Im bardziej szczegółowe informacje będą zawarte w umowie, tym interesy klienta będą lepiej zabezpieczone. Ważne też, by zamieścić w umowie wskazówki, co do odstąpienia od niej przez obie strony.

Ostatnim punktem w procesie zakupu mieszkania od dewelopera jest odbiór mieszkania. Ten składa się z dwóch kroków: odbioru technicznego (gdy sprawdzamy wykonanie nieruchomości) i odbioru lokalu (spisanie liczników i przekazanie kluczy). Ten pierwszy etap wymaga choćby podstawowej wiedzy z zakresu budownictwa, dlatego warto zatrudnić tu fachowca (koszt ok. 200-300 zł).

rynek mieszkaniowy, sprzedaż nieruchomości

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Prowadzenie książki obiektu budowlanego

pobierz

Badanie stanu prawnego nieruchomości

pobierz

Niedozwolone klauzule w umowie pośrednictwa

pobierz

Ustanawianie urządzeń przesyłowych na gruntach

pobierz

Polecane artykuły

Polecamy kancelarię:

Array ( [docId] => 25128 )
Array ( [docId] => 25128 )