Najem krótkotrwały bez odpowiednich przepisów

Data: 08-07-2022 r.

Rzecznik Praw Obywatelskich i resort rozwoju i technologii są zgodni - najem krótkoterminowy trzeba uregulować, aby rozwiązać problem bezkarnych najemców. Jednak nie ma takiej możliwości na gruncie ustawy o własności lokali. Resort proponuje przepisy w ustawie o usługach hotelarskich i tym samym przerzuca odpowiedzialności na Ministerstwo Sportu i Turystyki. 

O problemie związanym z krótkoterminowym wynajmem apartamentów pisaliśmy już w artykule: Jak uregulować najem krótkoterminowy? 

 

Opisaliśmy w nim z jakimi niedogodnościami muszą się mierzyć mieszkańcy miejscowości turystycznych, choć nie tylko, w sąsiedztwie których znajduje się np. apartamentowiec z lokalami służącymi do krótkoterminowego wynajmu. Mieszkańcy są bezsilni, gminy są bezsilne, jedynym rozwiązaniem jest wezwanie Policji, jednak to rozwiązanie jest krótkoterminowe i podziała najdłużej do następnych lokatorów, którzy przyjeżdżając na urlop, wycieczkę czy delegację, za nic mają przepisy porządkowe i dobre obyczaje. Sprawa jest na tyle powszechna, szczególnie w kontekście coraz popularniejszych lokali do wynajmu dostępnych na rozlicznych platformach internetowych, że zajął się nią Rzecznik Praw Obywatelskich. Apelował do Ministra Rozwoju i Technologii o odpowiednią regulację w przepisach rangi ustawowej. Odpowiedź spłynęła na początku lipca 2022 r. 

Resort się zgadza, jednak nic nie zrobi

Ministerstwo Rozwoju i Technologii zgodziło się z Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Zanim jednak zaczniemy się cieszyć, że w końcu w apartamentach i mieszkaniach na wynajem zacznie panować względny spokój, trzeba dodać, że w gruncie rzeczy zgoda ta na nic nie wpłynie. 

W odpowiedzi dowiadujemy się, że przecież nie ma możliwości regulować tego rodzaju spraw w uchwałach wspólnoty, bo nie ma podstawy prawnej do takiego działania. Potwierdził to także Sąd Najwyższy w wyroku z 12 stycznia 2021, w którym zaznaczył, że wyłączenie możliwości wykorzystania lokali w budynku wspólnoty na cele zarówno pensjonatowe jak i na cele najmu krótkoterminowego jest niedopuszczalne. Uchwała tego rodzaju wykroczy poza cele wspólnoty i jej zadania, a dodatkowo narusza jej kompetencje. 

Nie ma podstaw do wprowadzenia zakazu także w Kodeksie cywilnym, szczególnie że w art. 140 wprost reguluje on prawo do używania lokalu w sposób odpowiadający jego właściwościom i przeznaczeniu nieruchomości. A przecież zarówno najem jak i najem krótkoterminowy się w tym mieści. 

Linia orzecznicza nie pozwoli także sprzedać lokalu używanego do najmu krótkoterminowego na podstawie art. 16 ustawy o własności lokali. 

Po dokonaniu analizy sytuacji prawnej, resort uznał, że najwłaściwszym miejscem na przepisy regulujące najem krótkoterminowy znajdują się w ustawie o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych. Tym samym odesłał RPO do Ministerstwa Sportu i Turystyki. 

Źródło:

Informacja opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej Rzecznika Praw Obywatelskich - bip.brpo.gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Prowadzenie książki obiektu budowlanego

pobierz

Badanie stanu prawnego nieruchomości

pobierz

Niedozwolone klauzule w umowie pośrednictwa

pobierz

Ustanawianie urządzeń przesyłowych na gruntach

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41990 )
Array ( [docId] => 41990 )