Ustawa o księgach wieczystych i hipotece pozwala skorzystać z roszczenia o usunięcie niezgodności między stanem prawnym nieruchomości, który jest ujawniony w księdze wieczystej, a rzeczywistym stanem prawnym. Z roszczeniem tym może wystąpić osoba, której prawo:
a) nie jest wpisane do KW lub
b) jest wpisane błędnie
c) jest dotknięte wpisem nieistniejącego obciążenia lub ograniczenia.
Postępowanie ustalające treść II działu księgi wieczystej
Czy w zakresie, w jakim roszczenie dotyczące usunięcia niezgodności między stanem prawnym z księgi wieczystej, a stanem rzeczywistym, koniecznym uczestnikiem postępowania musi być także spółdzielnia mieszkaniowa?
Zobacz także: Uzgodnienie treści KW nie może być legalizacją
Ważne: Zgodnie z postanowieniem Sądu Najwyższego z 28 kwietnia 2022 r. (sygn. III CZP 69/22), powództwo o usunięcie niezgodności między stanem prawnym nieruchomości, który został ujawniony w księdze wieczystej, a rzeczywistym stanem prawnym, może wytoczyć jedynie podmiot uprawniony do złożenia wniosku o dokonanie wpisu w księdze wieczystej. Nie ma takiego prawa podmiot powołujący się na istnienie po jego stronie interesu prawnego w dokonaniu określonego wpisu.
Zgodnie z art. 25 ust. 2 przywołanej ustawy, księga wieczysta prowadzona dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu zawiera cztery działy:
1) w pierwszym znajduje się oznaczenie lokalu (lub domu jednorodzinnego) oraz oznaczenie nieruchomości, z którą jest związany;
2) w dziale drugim znajdą się wpisy dotyczące osoby, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu;
3) w trzecim jest miejsce na wpisy ograniczeń w rozporządzaniu prawem oraz wpisy innych praw i roszczeń, z wyjątkiem roszczeń dotyczących hipotek;
4) w czwartym będą wpisy dotyczące hipotek.
Zobacz także:
Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu jest prawem rzeczowym ograniczonym. Osoba, która je ma może korzystać z lokalu i nim rozporządzać, jednak to spółdzielnia mieszkaniowa jest właścicielem. W związku z powyższym pojawiły się wątpliwości dotyczące powództwa o usunięcie niezgodności między stanem prawnym nieruchomości w zakresie wpisów dotyczących osób, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Czy w takim przypadku także spółdzielnia staje się współuczestnikiem postępowania?
Zobacz także: Pilnujmy numerów ksiąg wieczystych
Zdaniem Sądu Najwyższego, w takim przypadku nie zachodzi tzw. współuczestnictwo konieczne spółdzielni mieszkaniowej. Podkreślił w swojej uchwale, że w sprawie o uzgodnienie treści księgi wieczystej legitymowany biernie jest tylko podmiot, którego prawo ma zostać dotknięte zmianą treści księgi wieczystej żądaną pozwem.
Sam fakt, że to spółdzielnia ma prawo własności lub prawo użytkowania wieczystego gruntu, które są obciążone spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu, nie daje jej legitymacji do uczestnictwa w procesie dotyczącym uzgodnienia treści księgi wieczystej tylko w zakresie działu II - czyli w zakresie osób, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.
Zobacz także: Elektroniczny dostęp do księgi wieczystej, a jej odpis
Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 25 kwietnia 2023 r., sygn. III CZP 123/22, opublikowana na oficjalnej stronie Sądu Najwyższego - portal sn.gov.pl
