Unijna regulacja najmu krótkoterminowego

Data: 09-11-2022 r.

Komisja Europejska przyjęła wniosek w sprawie gromadzenia i udostępniania danych dotyczących usług krótkoterminowego najmu lokali mieszkalnych. Nowe europejskie przepisy mają pozytywnie wpłynąć na przejrzystość zasad najmu krótkoterminowego lokali mieszkalnych, a także zapewnić pomoc organom publicznym. 

Pomoc dla organów publicznych ma przyczynić się między innymi do harmonijnego rozwoju turystyki. Komisja Europejska zaznacza, że choć najem krótkotrwały jest korzystny dla samych turystów, dla gospodarzy i pozytywnie wpływa na rozwój turystyki, to trzeba brać pod uwagę również problemy społeczności lokalnych. Takim problemem jest chociażby brak mieszkań do wynajęcia w przystępnej cenie, nadmierny ruch turystyczny, czy rosnące ceny. Nowe przepisy mają wspierać politykę lokalną - będzie to możliwe głównie dzięki usprawnionej wymianie danych pochodzących od gospodarzy jak i z platform internetowych. 

Rozwój najmu krótkoterminowego jest bardzo dynamiczny. Głównie opiera się on na platformach cyfrowych. Jednak ze względu na brak ogólnych regulacji - ten dynamiczny rozwój sprawił, że zasady najmu krótkoterminowego nie są zbyt przejrzyste. 

Nowe przepisy mają być uzupełnieniem przepisów dotyczących usług cyfrowych. W nich znajdują się regulacje dotyczące obowiązków i wymogów w zakresie odpowiedzialności dla platform działających w Unii Europejskiej. 

Ważne: Mieszkania wynajmowane w ramach najmu krótkoterminowego są obecnie 1/4 wszystkich turystycznych obiektów noclegowych. 

Proponuje się więc zharmonizowanie wymogów dotyczących rejestracji gospodarzy i udostępnianych przez nich lokali przeznaczonych do najmu krótkoterminowego. Systemy wymiany informacji mają być przyjazne, intuicyjne i w pełni dostępne on-line. Każdy gospodarz będzie miał swój niepowtarzalny numer rejestracyjny. Ten numer będzie umieszczany w ogłoszeniach na platformach internetowych. Numery będą mogły sprawdzać m.in. organy krajowe, które wykrywają nieprawidłowości zyskają prawo do żądania usunięcia z wykazu gospodarzy. 

Ważne: Platformy zostaną zobowiązane do udostępniania raz w miesiącu, w sposób automatyczny, organom publicznym pełnego wykazu wynajętych noclegów i gości. 

Dane będą wykorzystywane także do tworzenia statystyk na temat turystyki. To ma pomóc w jej rozwoju.

Wprowadzone zmiany sprawią, że państwa członkowskie będą zobowiązane dostosować swój system rejestracji. Nie wpłyną one na możliwość regulowania krótkoterminowego przez organy państwowe. 

O problemach związanych z najmem krótkoterminowym w Polsce i braku odpowiednich regulacji dotyczących tej instytucji pisaliśmy wcześniej w artykułach:

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Komisji Europejskiej - portal ec.europa.eu

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Prowadzenie książki obiektu budowlanego

pobierz

Badanie stanu prawnego nieruchomości

pobierz

Niedozwolone klauzule w umowie pośrednictwa

pobierz

Ustanawianie urządzeń przesyłowych na gruntach

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42350 )
Array ( [docId] => 42350 )