Dostosowanie projektu do potrzeb osób niepełnosprawnych

Kategoria: Prawo budowlane
Autor: Katarzyna Czajkowska-Matosiuk
Data: 27-02-2017 r.

Bardzo istotnym zadaniem architektów i projektantów jest przeciwdziałanie powstawaniu barier ograniczających aktywność i samodzielność osób niepełnosprawnych. Podstawowe wymogi dotyczące projektowania i budowania tzw. przyjaznych obiektów budowlanych zostały określone w prawie budowlanym i przepisach wykonawczych do tej ustawy. Warto szczegółowo zapoznać się z wytycznymi w tym zakresie, aby tworzyć projekty oparte na inteligentnej koncepcji relacji przestrzennych.

Obiekt budowlany wraz ze związanymi z nim urządzeniami budowlanymi należy, biorąc pod uwagę przewidywany okres użytkowania, projektować i budować w sposób określony w przepisach, w tym techniczno-budowlanych, oraz zgodnie z zasadami wiedzy technicznej, zapewniając niezbędne warunki do korzystania obiektów użyteczności publicznej i mieszkaniowego budownictwa wielorodzinnego przez osoby niepełnosprawne, w szczególności poruszające się na wózkach inwalidzkich (art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy Prawo budowlane – dalej: pb). Szczegółowe warunki, które powinny spełniać obiekty budowlane, ich otoczenie, a także pomieszczenia przeznaczone dla osób niepełnosprawnych zostały określone w przepisach rozporządzenia ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (dalej: rwt). Większość z wymogów stosuje się do obiektu jako takiego oraz jego otoczenia, niektóre obostrzenia dotyczą natomiast samych pomieszczeń.

Rozmiary dojść i dojazdów do budynków

Zasadą jest, że do wejść do budynku mieszkalnego wielorodzinnego, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej powinny być doprowadzone od dojść i dojazdów utwardzone dojścia o szerokości minimalnej 1,5 m. Co najmniej jedno takie dojście powinno przy tym zapewniać osobom niepełnosprawnym dostęp do całego budynku lub tych jego części, z których osoby te mogą korzystać (§ 16 ust. 1 rwt).

Powyższy wymóg nie dotyczy budynków na terenach zamkniętych, a także budynków w zakładach karnych, aresztach śledczych, zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich oraz budynków w zakładach pracy, niebędących zakładami pracy chronionej (§ 16 ust. 2 rwt).

Wyjątek przewidziany w § 16 ust. 2 rwt nie znajduje zastosowania do budynków użyteczności publicznej. Oznacza to, że w takich budynkach co najmniej jedno z dojść musi zapewniać dostęp osobom niepełnosprawnym.

Stosownie do § 16 ust. 1 rwt do wejść do budynku mieszkalnego wielorodzinnego, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej powinny być doprowadzone od dojść i dojazdów, o których mowa w § 14 ust. 1 i 3, utwardzone dojścia o szerokości minimalnej 1,5 m, przy czym co najmniej jedno dojście powinno zapewniać osobom niepełnosprawnym dostęp do całego budynku lub tych jego części, z których osoby te mogą korzystać. Powyższe wymogi odnoszą się do wszystkich obiektów budownictwa wielorodzinnego, bez względu na to, czy mieszkają w nim osoby niepełnosprawne, czy nie.

Wyrok WSA w Gdańsku z 9 lutego 2010 r.; II SA/Gd 288/09.

Miejsca postojowe

Przepisy rwt przewidują, że przy zagospodarowywaniu działki budowlanej należy urządzić, stosownie do jej przeznaczenia i sposobu zabudowy, miejsca postojowe dla samochodów użytkowników stałych i przebywających okresowo, w tym również miejsca postojowe dla samochodów, z których korzystają osoby niepełnosprawne. Liczba i sposób urządzenia miejsc postojowych powinny być dostosowane do wymagań ustalonych w decyzji o warunkach zabudowy. Konieczne jest przy tymuwzględnienie potrzebnej liczby miejsc, z których korzystają osoby niepełnosprawne (§ 18 ust. 1 i 2 rwt).

Wymóg urządzenia określonej ilości miejsc postojowych będzie spełniony także gdy inwestor zabezpieczy te miejsca na działce sąsiedniej, do której ma tytuł prawny (np. umowę najmu).

Wyrok NSA z 7 września 2012 r.; II OSK 864/11

Wyrok NSA z 7 września 2012 r.; II OSK 864/11

Wyrok NSA z 7 września 2012 r.; II OSK 864/11

W przypadku miejsc postojowych dla samochodów, z których korzystają wyłącznie osoby niepełnosprawne, ich odległość nie może być mniejsza niż 5 m od okien budynku mieszkalnego wielorodzinnego i zamieszkania zbiorowego. Powinny być także zbliżone bez żadnych ograniczeń do innych budynków.

Miejsca te wymagają dodatkowo odpowiedniego oznakowania (§ 20 ust. 1 rwt).

O ile stanowiska postojowe dla normalnych samochodów osobowych powinny mieć co najmniej szerokość 2,3 m i długość 5 m, to w przypadku samochodów osób niepełnosprawnych szerokość stanowiska powinna wynosić co najmniej 3,6 m i długość 5 m. Jeśli zaś stanowisko dla osoby niepełnosprawnej usytuowane jest wzdłuż jezdni, musi mieć długość co najmniej 6 m i szerokość co najmniej 3,6 m, z możliwością jej ograniczenia do 2,3 m, gdy zachodzi potrzeba zapewnienia korzystania z przylegającego dojścia lub ciągu pieszo-jezdnego (§ 21 ust. 1 rwt).

Miejsca rekreacyjne

W zespole budynków wielorodzinnych objętych jednym pozwoleniem na budowę należy, stosownie do potrzeb użytkowych, przewidzieć miejsca rekreacyjne dostępne dla osób niepełnosprawnych (§ 40 ust. 1 rwt).

Co najmniej 30% tej powierzchni powinno znajdować się na terenie biologicznie czynnym, chyba że przepisy odrębne stanowią inaczej.

Ponadto, odległość placów i urządzeń, o których mowa w ust. 1, od linii rozgraniczających ulicę, od okien pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi oraz od miejsc gromadzenia odpadów powinna wynosić co najmniej 10 m.

Odpowiednie furtki i dojazd z poziomu terenu

Furtki w ogrodzeniu przy budynkach mieszkalnych wielorodzinnych i budynkach użyteczności publicznej nie mogą utrudniać dostępu do nich osobom niepełnosprawnym poruszającym się na wózkach inwalidzkich (§ 42 ust. 2 rwt).

W budynku mieszkalnym wielorodzinnym, budynku zamieszkania zbiorowego oraz budynku użyteczności publicznej, wyposażanym w dźwigi, należy zapewnić dojazd z poziomu terenu i dostęp na wszystkie kondygnacje użytkowe osobom niepełnosprawnym. W przypadku wbudowywania lub przybudowywania szybu dźwigowego do istniejącego budynku dopuszcza się usytuowanie drzwi przystankowych na poziomie spocznika międzypiętrowego (§ 54 ust. 2 i 3 rwt).

Warunkiem usytuowania drzwi przystankowych jest jednak zapewnienie osobom niepełnosprawnym dostępu do kondygnacji użytkowej.

Urządzenia techniczne umożliwiające dostęp do mieszkań

W budynku mieszkalnym wielorodzinnym niewyposażanym w dźwigi należy wykonać pochylnię lub zainstalować odpowiednie urządzenie techniczne, umożliwiające dostęp osobom niepełnosprawnym do mieszkań położonych na pierwszej kondygnacji nadziemnej oraz do kondygnacji podziemnej zawierającej miejsca postojowe dla samochodów osobowych.

Z kolei w niskim budynku zamieszkania zbiorowego i budynku użyteczności publicznej, niewymagającym wyposażenia w dźwigi osobowe, powinny zostać zainstalowane urządzenia techniczne zapewniające osobom niepełnosprawnym dostęp na kondygnacje z pomieszczeniami użytkowymi, z których mogą korzystać. Wymóg ten nie dotyczy jednak budynków koszarowych, zakwaterowania w zakładach karnych, aresztach śledczych oraz zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich (§ 55 ust. 1 i 2 rwt).

Drzwi wejściowe

Położenie drzwi wejściowych do budynku oraz kształt i wymiary pomieszczeń wejściowych powinny umożliwiać dogodne warunki ruchu, w tym również osobom niepełnosprawnym (§ 61 ust. 1 rwt).

Wymaganie przystosowania wejść dla osób niepełnosprawnych nie dotyczy budynków mieszkalnych w zabudowie jednorodzinnej i zagrodowej oraz budynków rekreacji indywidualnej, budynków koszarowych, a także budynków w zakładach karnych i aresztach śledczych oraz w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich.

W wejściach do budynku i ogólnodostępnych pomieszczeń użytkowych mogą być zastosowane drzwi obrotowe lub wahadłowe, pod warunkiem usytuowania przy nich drzwi rozwieranych lub rozsuwanych, przystosowanych do ruchu osób niepełnosprawnych (§ 62 ust. 2 rwt).

Celem § 62 ust. 2 rwt jest zapewnienie swobodnego przejścia osobom niepełnosprawnym, które pozwalałoby im na samodzielne korzystanie z budynków zamieszkania zbiorowego, użyteczności publicznej oraz ogólnodostępnych pomieszczeń użytkowych. Niewątpliwie urządzenie obrotowe, zainstalowane w ciągu komunikacyjnym prowadzącym do hali sklepowej, stanowi barierę fizyczną, która odgradza i reguluje dostęp do hali sprzedaży, spełniając analogiczną funkcję jak drzwi. Nie można zgodzić się ze stanowiskiem, że urządzenie to jest tylko urządzeniem zamontowanym przy kasach wewnątrz pawilonu handlowego. Usytuowane bowiem na końcu ciągu komunikacyjnego prowadzącego od wejścia do pawilonu handlowego odgradza ciąg komunikacyjny od hali sprzedaży. Nie jest to więc jakiekolwiek urządzenie sklepowe, jeżeli bowiem uniemożliwia ono korzystanie z hali sprzedaży osobom niepełnosprawnym, to uniemożliwia ono w istocie jakiekolwiek korzystanie przez osoby niepełnosprawne z pawilonu handlowego. Uznać więc należy, iż w takim przypadku dochodzi do naruszenia celu, jaki wypełnić miały normy prawne tworzone przez przepis art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane oraz § 62 ust. 2 rwt.

Wyrok WSA w Poznaniu z 30 października 2007 r.; II SA/Po 41/07; Legalis.

KATARZYNA CZAJKOWSKA – MATOSIUK

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Prowadzenie książki obiektu budowlanego

pobierz

Badanie stanu prawnego nieruchomości

pobierz

Niedozwolone klauzule w umowie pośrednictwa

pobierz

Ustanawianie urządzeń przesyłowych na gruntach

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 40365 )
Array ( [docId] => 40365 )