Dowiedz się, czy właściciel mieszkania ponosi odpowiedzialność za nielegalne automaty u najemcy

Data: 30-06-2017 r.

Właściciel, który wynajął lokal, a w którym najemca ustawi niezarejestrowane automaty do gier, poniesie za to odpowiedzialność tak jakby to on je tam umieścił – wynika z ostatniej nowelizacji ustawy o grach hazardowych.

W kwietniu (1 kwietnia 2017 r.) weszła w życie nowelizacja ustawy o grach hazardowych. Nowe przepisy oznaczają powiększenie kręgu osób podlegających karom na posiadaczy samoistnych oraz posiadaczy zależnych lokali, w których znajdują się niezarejestrowane automaty do gier, a w których prowadzona jest działalność gastronomiczna, handlowa lub usługowa. Od kwietnia, niezależnie zatem od faktu, czy jesteśmy właścicielem, najemcą, który dokonuje podnajmu części lokalu, podlegać będziemy karze na takich samych zasadach jak osoba, która organizuje gry na automatach bez wymaganej koncesji, zezwolenia lub zgłoszenia. 

Służba Celna już dwa lata temu apelowała do wynajmujących lokale, aby ci wypowiedzieli umowy osobom prowadzącym gry na automatach wbrew przepisom ustawy o grach hazardowych w trybie natychmiastowym, ze względu na prowadzenie działalności niezgodnie z prawem. Służba Celna groziła wówczas, że w przeciwnym wypadku, w sytuacji kontroli, wynajmujący znajdzie się w gronie osób uznanych za organizatorów gier i zostanie obciążony karą administracyjną. Jednak według ówczesnych przepisów pociągnięcie właściciela wynajmowanego lokalu do odpowiedzialności było co najmniej problematyczne. Znowelizowana ustawa umożliwia już takie karanie. Obecnie nie ma to znaczenia, czy właściciel lokalu ma coś wspólnego z organizacją gier hazardowych, czy nie.

Uznano, że właściciel lokalu, mimo że sam nie prowadzi nielegalnej działalności, to jednak również czerpie dochody z takiej nielegalnej działalności, chociażby w postaci czynszu najmu, należy zatem włączyć go w krąg osób podlegających karom.

W związku ze zmianami przepisów bez wątpienia duża część właścicieli lokali w ogóle przestanie wynajmować lokale podmiotom, które z automatów chcą korzystać, a ci, którzy się zdecydują, będą bacznie kontrolować swoich najemców, czy przestrzegają wymogów ustawowych.

Paweł Puch - prawnik, specjalista prawa nieruchomości

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Prowadzenie książki obiektu budowlanego

pobierz

Badanie stanu prawnego nieruchomości

pobierz

Niedozwolone klauzule w umowie pośrednictwa

pobierz

Ustanawianie urządzeń przesyłowych na gruntach

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 40522 )
Array ( [docId] => 40522 )