Trzy sposoby, by mieszkańcy przestali grillować na balkonie

Data: 30-06-2017 r.

Szczególnie latem mieszkańcy budynków wielorodzinnych uatrakcyjniają sobie pobyt na świeżym powietrzu poprzez rozpalanie grilla na balkonie czy też w przynależnym ogródku. Dla zarządcy może oznaczać to kłopoty. Sprawdź, jak przekonać mieszkańców, by zrezygnowali z grillowania na balkonie.

Często we wspólnotach mieszkaniowych rozpalanie grilla stanowi problem, a nie przyjemność z takiej możliwości wykorzystania balkonu czy też przynależnego ogródka. Dla wielu mieszkańców budynku zapach smażonego mięsa nie jest przyjemny i są zmuszeni do zamknięcia okien w mieszkaniu, kiedy na dworze jest ciepło. Głośne zachowanie biesiadujących ludzi także może zakłócać mir domowy pozostałych mieszkańców budynku.

Czy grillowanie na balkonie to łamanie prawa

 

Na chwilę obecną brak jest przepisów zakazujących rozpalanie grilla na balkonie. Jedynym możliwym sposobem jest ustanowienie stosownego przepisu w regulaminie porządku domowego, obowiązującego na terenie danej wspólnoty mieszkaniowej.

Od decyzji zarządu i administracji zależy dalszy tok postępowania w sprawie niezastosowania się do obowiązujących zasad.

Trzy metody na grillujących na balkonach właścicieli lokali

  1. Ustanów stosowny przepis w regulaminie porządku domowego obowiązujący na terenie wspólnoty mieszkaniowej.
  2. Poinformuj mieszkańców o zagrożeniach, jakie wiążą się z organizowaniem imprez grillowych na balkonach: żarzące się kawałki węgla czy brykietu mogą np. przez podmuch wiatru spowodować zaprószenie ognia w lokalu lub też w sąsiadujących lokalach.
  3. Jeśli istnieje taka możliwość, wydziel specjalnie przygotowany teren z możliwością rozpalenia grilla dla mieszkańców.

Grillujący muszą zachować szczególną ostrożność

            Mieszkańcy, którzy zdecydują się na rozpalanie grilla na terenie swojego balkonu czy też ogródka powinni pamiętać, że należy zachować szczególną ostrożność. Żarzące się kawałki węgla czy brykietu mogą np. przez podmuch wiatru spowodować zaprószenie ognia w lokalu lub też w sąsiadujących lokalach.

Pamiętajmy, że mieszkając w budynku wielorodzinnym, musimy przestrzegać zapisów ustanowionych regulaminów, który w równym stopniu obowiązuje wszystkich właścicieli lokali.

Dobra praktyka

Dbając o interesy wszystkich mieszkańców, wiele wspólnot mieszkaniowych, jeśli oczywiście istnieje taka możliwość, wydziela specjalnie przygotowany teren z możliwością rozpalenia grilla. Jest to nie tylko miejsce do spędzenia czasu wśród bliskich znajomych, ale także możliwość spotkania się z pozostałymi mieszkańcami budynku w sposób nieformalny.

Agnieszka Kornacka - administrator wspólnoty

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Prowadzenie książki obiektu budowlanego

pobierz

Badanie stanu prawnego nieruchomości

pobierz

Niedozwolone klauzule w umowie pośrednictwa

pobierz

Ustanawianie urządzeń przesyłowych na gruntach

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 40524 )
Array ( [docId] => 40524 )