W jaki sposób należy przygotowywać propozycje planu remontów

Data: 07-12-2017 r.

Koniec roku to dobra pora, aby dopinać prace prowadzone nad przygotowaniem planu remontów na przyszły rok, celem przedstawienia go wspólnocie mieszkaniowej do zatwierdzenia.

Kiedy należy przedstawić plan remontów

 

Zgodnie z ustawą o własności lokali, wspólnota mieszkaniowa powinna w pierwszym kwartale każdego roku poinformować właścicieli lokali o terminie zebrania, na którym zarządzający nieruchomością, oprócz omówienia zagadnień w zakresie sprawozdania finansowego, wykonania realizacji uchwał, powinien przedstawić m.in. propozycje planu remontów do realizacji w ramach środków zgromadzonych na funduszu remontowym. Środki zgromadzone przez właścicieli lokali na tym koncie powinny być wykorzystane przez zarząd tylko zgodnie z przyjętą uchwałą lub uchwałami, jakie współwłaściciele lokali podjęli w danym zakresie.

Co jest podstawą stworzenia planu remontów

Podstawą do stworzenia planu remontów są wytyczne, jakie zostały opisane przez inspektora z uprawnieniami budowlanymi w obowiązkowym przeglądzie techniczno-budowlanym budynku. Jeśli w protokole wskazano konieczne naprawy, to należy je uwzględnić w planowanych pracach remontowych na nadchodzący rok. Podczas realizacji planu remontów warto uwzględnić zgłaszane potrzeby właścicieli lokali.

Zaplanuj wcześniej większe inwestycje

Dość istotną sprawą jest gromadzenie środków na funduszu remontowym na poczet przyszłych koniecznych i często kosztowych realizacji we wspólnocie mieszkaniowej, np. wymiana kotłów gazowych, rur instalacyjnych czy też naprawa elewacji. Szczególnie warto odpowiednio wcześniej zaplanować wykonanie większych, koniecznych inwestycji, tak aby nie podnosić stawek na funduszu remontowym czy też nie ponosić dodatkowych kosztów związanych z zaciągnięciem kredytu.

Agnieszka Kornacka administrator wspólnoty

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Prowadzenie książki obiektu budowlanego

pobierz

Badanie stanu prawnego nieruchomości

pobierz

Niedozwolone klauzule w umowie pośrednictwa

pobierz

Ustanawianie urządzeń przesyłowych na gruntach

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 40795 )
Array ( [docId] => 40795 )