Będą kary za nieprzeprowadzenie audytu w branży opakowaniowej

Data: 21-06-2017 r.

Firmy, które prowadzą recykling lub inny niż recykling proces odzysku odpadów opakowaniowych, powinny do 30 kwietnia 2017 r. przeprowadzić audyt zewnętrzny. Jeśli tego nie zrobiły, prawdopodobnie ujdzie im to na sucho. Jednak od 2018 r. nie będą już bezkarne.  

Obowiązek przeprowadzenia audytu zewnętrznego dotyczy prowadzących recykling lub inny niż recykling proces odzysku odpadów opakowaniowych, którzy wystawiają dokumenty DPO oraz dokumenty DPR i posiadają zezwolenie na przetwarzanie pozwalające na odzysk odpadów o masie przekraczającej 400 Mg, do przeprowadzenia rocznego audytu zewnętrznego.

 

Audyt muszą też przeprowadzić przedsiębiorcy, którzy eksportują odpady opakowaniowe oraz ci którzy dokonują wewnątrzwspólnotowej dostawy odpadów opakowaniowych i którzy wystawili w danym roku kalendarzowym dokumenty EDPR lub dokumenty EDPO potwierdzające eksport odpadów opakowaniowych lub wewnątrzwspólnotową dostawę odpadów opakowaniowych o masie przekraczającej 400 Mg.

Termin przeprowadzenia pierwszego audytu upłynął 30 kwietnia 2017 r. (dotyczy 2016 roku). Jednak obecnie przepisy nie przewidują żadnych konsekwencji za wykryte podczas audytu nieprawidłowości ani żadnych kar za nieprzeprowadzenie audytu. Trwają jednak prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, w którym przewidziano już kary za te zaniedbania.

Jeśli ustawa wejdzie w życie marszałek województwa będzie mógł unieważnić dokumenty DPO, DPR, EDPO i EDPR jeśli okaże się, że są w nich nieprawidłowości. Po unieważnieniu przedsiębiorcy posiadający takie dokumenty (nie ci którzy je wystawili) będą wzywani do złożenia korekty sprawozdań, które przygotowali na podstawie błędnych dokumentów.

Jeżeli natomiast zobowiązany do przeprowadzenia audytu przedsiębiorca zignoruje ten obowiązek  marszałek wymierzy karę i wezwie do przeprowadzenia audytu w nowym terminie. Ponadto marszałek będzie mógł wykreślić z rejestru przedsiębiorcę u którego stwierdzono rażące nieprawidłowości.

UWAGA! Za nieprzeprowadzenie audytu zewnętrznego przewidziano karę w wysokości od 20.000 zł aż do 500.000 zł.

Rafał Kruk specjalista ds. gospodarki odpadowej

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Pięć pytań o ewidencję w BDO – poznaj odpowiedzi!

pobierz

Odpady opakowaniowe po środkach niebezpiecznych – jak je rozróżnić

pobierz

Nowe zasady dotyczące magazynowania odpadów

pobierz

Obowiązujące zasady audytu środowiskowego

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 40492 )
Array ( [docId] => 40492 )