Wyrzucanie elektrośmieci

Autor: Czapla Agata
Data: 15-11-2012 r.

Elektrośmieci to zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny. Ze względu na szkodliwe substancje w nich zawarte należy przestrzegać reguł związanych z pozbywaniem się ich. W sytuacji wyrzucenia ich do śmietnika nie tylko stwarzamy zagrożenie dla środowiska, ale też łamiemy prawo, za co grozi kara do 5 tysięcy złotych. Co należy więc robić z elektrośmieciami?

Zgodnie z art. 35 oraz art. 36 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Dz. U. Nr 180, poz. 1495 ze zm.) zużyty sprzęt mamy obowiązek przekazania podmiotom, które zajmują się zbieraniem tego typu odpadów. Na stronach internetowych gmin możesz znaleźć informacje na temat organizacji, które zajmują się właśnie zbieraniem takich przedmiotów pochodzących z gospodarstw domowych.

Ponadto warto wiedzieć, że sprzęt zużyty można nieodpłatnie oddać w sklepie lub hurtowni w chwili zakupu nowego, tego samego rodzaju. Sprzedawcy sklepów z urządzeniami RTV i AGD mają obowiązek umieszczania informacji o takiej możliwości oraz o punktach zbierania odpadów tego typu. W ten sposób elektrośmieci trafiają do punktów, gdzie następuje ich bezpieczny demontaż. Materiały uzyskane w jego wyniku, można użyć do produkcji nowego sprzętu.

Jeśli naprawa zepsutego sprzętu okazuje się nieopłacalna, możesz nieodpłatnie pozostawić go w serwisie.

Pamiętaj, aby nie umieszczać zużytego sprzętu RTV i AGD w tym samym pojemniku, w którym znajdują się odpady innego typu ze względu na szkodliwe substancje w nim zawarte. Samodzielny demontaż także może przyczynić się do zanieczyszczenia środowiska.

Z uwagi na coraz niższe ceny sprzętu elektronicznego i jego łatwą dostępność zwiększa się również ilość takich odpadów, a mając na uwadze ich szkodliwość, właściwe postępowanie z elektrośmieciami jest niezwykle ważne. Coraz częściej organizowane są także specjalne akcje elektrorecyklingu, podczas których można oddać niepotrzebne urządzenia.


Zobacz także:

Czapla Agata

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Pięć pytań o ewidencję w BDO – poznaj odpowiedzi!

pobierz

Obowiązujące zasady audytu środowiskowego

pobierz

Odpady opakowaniowe po środkach niebezpiecznych – jak je rozróżnić

pobierz

Nowe zasady dotyczące magazynowania odpadów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29734 )
Array ( [docId] => 29734 )