Prawidłowa segregacja tworzyw sztucznych

Autor: Kaźmierczak-Błocisz Joanna
Data: 12-10-2012 r.

Tworzywa sztuczne jeszcze 10 lat temu stanowiły zaledwie 2% zawartości koszy na śmieci. Dziś dominują wśród produkowanych przez ludzi odpadków. Butelki po napojach, opakowania na żywność, torebki na zakupy, przedmioty AGD i inne rzeczy codziennego użytku wyprodukowane są najczęściej z plastiku, który rozkłada się 1000 lat. Powinniśmy więc, a nawet musimy segregować tworzywa sztuczne. Ma to duże znaczenie dla ochrony środowiska.

Zgniatanie butelek przed wyrzuceniem do śmieci

Do żółtych pojemników na metale i tworzywa sztuczne wrzucamy najczęściej plastikowe butelki. Najważniejszym „przykazaniem” w tym przypadku jest zmniejszenie gabarytów przedmiotu poprzez jego zgniecenie (po uprzednim pozbawieniu zakrętki). W przeciwnym razie kosz na tworzywa sztuczne szybko się zapełni i wiele innych osób nie będzie mogło pozbyć się swoich plastikowych śmieci.

Zużyte przedmioty powinny być ponadto stosunkowo czyste.

Segregowanie tworzyw sztucznych

Puste, niezakręcone butelki PET i PE, niezakręcone opakowania po kosmetykach i środkach czystości, czysta folia i czyste torebki z tworzywa sztucznego, plastikowe skrzynki, doniczki i wiadra, a także kartony po sokach i mleku – takie śmieci z tworzyw sztucznych i wielomateriałowych powinny znaleźć się w żółtym koszu. Możesz do niego wrzucić także czyste kanistry plastikowe oraz drobny złom z metali kolorowych.

 

Lista przedmiotów, których nie można wrzucić do żółtego pojemnika lub worka jest również długa. Nie wrzucaj przede wszystkim śmieci, które mogą być groźne dla innych. Należą do nich: opakowania po lekach oraz pojemniki po środkach chwastobójczych i owadobójczych.

Nie należy również wrzucać miękkich plastikowych kubeczków po jogurtach (twardsze lądują w żółtym pojemniku), lodach, margarynach, a także przedmiotów wykonanych ze styropianu (tworzyw piankowych, jednorazowych tacek). Aby pozbyć się dużych sprzętów AGD trzeba skontaktować się z firmą zajmującą się odpadami wielkogabarytowymi i wyspecjalizowanymi w utylizacji tego typu odpadów.

Pamiętaj: tylko prawidłowa zbiórka selektywna jest o połowę tańsza niż segregacja na wysypisku!


Zobacz także:

Kaźmierczak-Błocisz Joanna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Pięć pytań o ewidencję w BDO – poznaj odpowiedzi!

pobierz

Odpady opakowaniowe po środkach niebezpiecznych – jak je rozróżnić

pobierz

Nowe zasady dotyczące magazynowania odpadów

pobierz

Obowiązujące zasady audytu środowiskowego

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29726 )
Array ( [docId] => 29726 )