Segregacja śmieci w 2013 r.

Autor: Kaźmierczak-Błocisz Joanna
Data: 29-10-2012 r.

Obecnie dzięki selektywnej zbiórce, recyklingowi w Holandii poddawanych jest 65% odpadów, w Polsce – 15%, a tylko 2% z nich pochodzi z segregacji śmieci w domach. Ta sytuacja ma ulec zmianie w 2013 roku.

Segregacja śmieci - zmiany od 2013 r.

Na skutek zmian wprowadzonych w styczniu 2012 r. w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, obowiązek utrzymania czystości i odpowiedzialność za odpady spocznie na samorządach gminnych. Samorządy mają 18 miesięcy na przygotowanie się do zmian. Ustawa zacznie funkcjonować od 1 lipca 2013 roku.

Do tego czasu gminy muszą wyłonić, na drodze przetargu, wykonawcę – firmę wywozową, przygotować odpowiednią ilość oznakowanych pojemników na śmieci oraz ustalić stawki.

W jaki sposób ustawa zmotywuje leniwych do segregacji

Programy ekologiczne, dyskusja w mediach na temat konieczności recyklingu – łagodne metody perswazji nie pomogły: zaledwie 20% mieszkańców miast oddziela surowce wtórne od reszty śmieci i segreguje je zgodnie z zaleceniami. W związku z tym pora na restrykcje.

W połowie 2013 roku każda gmina wybierze w przetargu firmę, która obsługiwać ma wszystkich jej mieszkańców. Obywatel będzie musiał podpisać umowę na wywóz śmieci obowiązkowo i uiszczać kwotę wyznaczoną przez gminę.

Opłaty za wywóz śmieci, w myśl prognoz, nie powinny wzrosnąć, gdyż więcej osób będzie korzystać z usług firm wywozowych, a dzięki ustawie mamy odzyskiwać nawet 50% odpadów.

A zachęta do segregowania? Śmieci nieposegregowane mają być, po prostu, droższe – w cenie wywozu będzie koszt segregacji w sortowni śmieci. Pomysłodawcy ustawy mają nadzieję, że na skutek obowiązkowych opłat znikną śmieci z lasów i rowów.


Zobacz także:

Kaźmierczak-Błocisz Joanna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Pięć pytań o ewidencję w BDO – poznaj odpowiedzi!

pobierz

Odpady opakowaniowe po środkach niebezpiecznych – jak je rozróżnić

pobierz

Nowe zasady dotyczące magazynowania odpadów

pobierz

Obowiązujące zasady audytu środowiskowego

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29731 )
Array ( [docId] => 29731 )