Szkodliwe substancje zawarte w sprzętach AGD i RTV

Autor: Czapla Agata
Data: 17-10-2012 r.

Pomimo tego, że stosowanie substancji szkodliwych w sprzęcie AGD podlega coraz większym restrykcjom, ich zawartość wciąż budzi kontrowersje. Często w ich składzie znajdują się substancje, które mogą nam, użytkownikom, poważnie zaszkodzić. Co się tam kryje i jakie może nieść za sobą skutki?

Do takich szkodliwych składników zaliczamy różne substancje, które na co dzień możemy znaleźć we własnych domowych sprzętach.

Azbest

Choć w coraz mniejszej ilości to jednak wciąż używany jest w urządzeniach elektronicznych i elektrycznych, cechuje się bowiem właściwościami izolacyjnymi. Niestety ma on także niepożądany wpływ na człowieka i jest przyczyną wielu chorób, m.in. pylicy azbestowej i nowotworów płuc.

Rtęć

Używana jest jeszcze w niektórych świetlówkach, a jej przeniknięcie do organizmu ludzkiego może powodować szereg zaburzeń neurologicznych co w konsekwencji prowadzi do zaburzeń wzroku, mowy, słuchu, koordynacji ruchowej.

Brom

Ten czynnik stosowany jest do produkcji komputerów. Negatywnymi skutkami przeniknięcia do organizmu ludzkiego są problemy związane z układem rozrodczym oraz problemy neurologiczne.

Kadm

Jest to pierwiastek niezwykle toksyczny. Zawarty jest w bateriach urządzeń elektrycznych. Może wywołać u człowieka szereg zmian takich jak: nadciśnienie, zaburzenie funkcji rozrodczych, deformacja szkieletu poprzez zmiany metabolizmu wapnia, zmiany nowotworowe.

Freon

Jest to substancja stosowana w lodówkach i klimatyzatorach pełniąc tam funkcje chłodzące. Szczególnie szkodliwy jest dla warstwy ozonowej. W prawdzie jego użycie jest zakazane od 1998 roku, można jednak napotkać się na niego w starszych modelach.

PCB, czyli pochodne bifenylu

Stosowany w przemyśle elektrotechnicznym jako środek izolujący i chłodzący. Jego dostanie się do organizmu może spowodować różne negatywne zmiany, takie jak: uszkodzenie wątroby, zaburzenia hormonalne, zaburzenia neurologiczne, osłabienie odporności.

Agata Czapla

Czapla Agata

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Pięć pytań o ewidencję w BDO – poznaj odpowiedzi!

pobierz

Odpady opakowaniowe po środkach niebezpiecznych – jak je rozróżnić

pobierz

Nowe zasady dotyczące magazynowania odpadów

pobierz

Obowiązujące zasady audytu środowiskowego

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29727 )
Array ( [docId] => 29727 )