Utylizacja przeterminowanych leków

Autor: Kaźmierczak-Błocisz Joanna
Data: 14-11-2012 r.

Miejscem tabletek, syropów, czopków, kapsułek z przeterminowanymi medykamentami nie jest, z pewnością, zwykły kosz na śmieci. Są to odpady niebezpieczne, które należy zutylizować w odpowiednich, przystosowanych do tego miejscach. Utylizacja przeterminowanych leków jest bardzo ważna dla ochrony środowiska.

Odpady niebezpieczne

Leki mają termin ważności – po jego przekroczeniu stają się szkodliwe i groźne. Faktem jest również, że świadomość ekologiczna w tym względzie jest niewielka. Nie wiadomo na jaką dokładnie skalę przeterminowane leki są wyrzucane do zwykłego kosza. Na wysypiska śmieci trafia jednak rocznie kilka ton groźnych farmaceutyków.

Nie do końca zużyte leki traktowane są jak zwykłe śmieci. Pamiętaj jednak, że substancje, które zawierają kapsułki i butelki mogą być niebezpieczne dla środowiska, zwierząt, roślin oraz ludzi, jeśli znajdą się na zwykłym śmietnisku komunalnym. Wpływają także na toksyczność reszty śmieci komunalnych. Mogą doprowadzić do skażenia ziemi i wód podskórnych.

Wyrzucenie przeterminowanych leków do kosza może być poza tym przyczyną interwencji służb porządkowych.

Niebezpieczeństwo epidemiologiczne

Obok oczywistych zagrożeń dla środowiska, powstaje kolejne – strach przed superbakteriami wyhodowanymi właśnie na wysypiskach śmieci. Podejrzewa się, że nadużywanie i niewłaściwe utylizowanie leków, zwłaszcza antybiotyków, będzie skutkowało uodparnianiem się bakterii bytujących na wysypiskach na leki bakteriobójcze. Bez problemu zainfekują ludzi i będą bardzo trudne do wyleczenia. Na skutek wyrzucania leków na śmietniska Indie i Pakistan borykają się z plagą trudnych do wyleczenia zachorowań.

 

Przeterminowane lekarstwa, jako wyjątkowo niebezpieczne odpady, oddzielaj od reszty śmieci i koniecznie zanieś do apteki. Stamtąd trafią do zakładu, który je właściwie zutylizuje.


Zobacz także:

Kaźmierczak-Błocisz Joanna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 29733 )
Array ( [docId] => 29733 )