Nowa ustawa 10H przyjęta przez Radę Ministrów

Data: 06-07-2022 r.

Aby zachować równowagę między rosnącym zapotrzebowaniem na energię z odnawialnych źródeł oraz lokalnymi potrzebami, pojawiła się potrzeba nowelizacji przepisów dotyczących elektrowni wiatrowych. 

Nowe przepisy przygotowało ministerstwo klimatu i środowiska. To wyraz wielkiego kompromisu. Na szali stał rozwój elektrowni wiatrowych, niezwykle potrzebny - szczególnie biorąc pod uwagę konieczność uniezależnienia się energetycznego, oraz potrzeby i komfort życia na danym terenie. 

Lokalny udział w planowaniu inwestycji

Lądowe elektrownie wiatrowe będą lokalizowane w miejscach wyznaczonych z udziałem lokalnej społeczności. Dotyczy to oczywiście nowych inwestycji, lecz także rozwoju budownictwa mieszkaniowego. Jednocześnie przepisy mają zagwarantować mieszkańcom możliwie jak największe bezpieczeństwo, a inwestorzy są zobowiązani do wykorzystania takich technologii, by oddziaływanie na środowisko było jak najbardziej zminimalizowane. 

MPZP głównym wyznacznikiem inwestycji

Obecnie obowiązuje zasada, zgodnie z którą to miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jest głównym punktem odniesienia dla zlokalizowania inwestycji. Ta zasada obowiązywać będzie również w nowym stanie prawnym. 

Ważne: Na podstawie nowelizacji obowiązek sporządzenia lub zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego odnosi się jedynie do strefy oddziaływania elektrowni wiatrowej.

Jest to istotna zmiana, dotychczas bowiem obowiązek ten istniał w odniesieniu do całego obszaru określonego promieniem dziesięciokrotności całkowitej wysokości projektowanej elektrowni wiatrowej - stąd nazwa ustawy 10h).

Zmiana reguły 10h

Znacząca zmiana dotyczy zasady 10h, która odnosiła się także do odległości elektrowni od najbliższej zabudowy mieszkaniowej. Dotychczasowe przepisy w taki właśnie sposób określały strefę oddziaływań elektrowni. 

Nowa regulacja wprowadza zasadę zgodnie z którą określany jest faktyczna strefa oddziaływać, a nieprzekraczalną odległością od zabudowy mieszkaniowej jest 500 m. Strefa będzie wyznaczana na podstawie przeprowadzonej oceny oddziaływania na środowisko, w której analizowane są m.in. wpływ hałasu zarówno na środowisko jak i na zdrowie mieszkańców. 

Ważne: Władze gminy nie mają prawa odstąpić od przygotowania Strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla przygotowania projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego uwzględniającego elektrownię wiatrową. 

Ochrona przyrody

Uwzględniono ochronę przyrody w nowych przepisach, choć analizowano potrzebę zachowywania odległości od terenów objętych ochroną. W znowelizowanych przepisach obowiązywać będzie zasada, zgodnie z którą elektrownia wiatrowa nie może być zlokalizowana bliżej niż w odległości tzw. 10h od parku narodowego i bliżej niż 500 m. od rezerwatów przyrody. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnym portalu Ministerstwa Klimatu i Środowiska - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Pięć pytań o ewidencję w BDO – poznaj odpowiedzi!

pobierz

Odpady opakowaniowe po środkach niebezpiecznych – jak je rozróżnić

pobierz

Nowe zasady dotyczące magazynowania odpadów

pobierz

Obowiązujące zasady audytu środowiskowego

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41985 )
Array ( [docId] => 41985 )