Milionowe wsparcie dla ekosystemu Odry

Kategoria: Ochrona przyrody
Data: 24-09-2022 r.

Biorąc pod uwagę skalę katastrofy, która wydarzyła się w wodach Odry, odbudowa bioróżnorodności jej ekosystemu zajmie lata i pochłonie niemałe środki. Pierwszy krok zrobiło już pięć Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, działające w dorzeczu Odry. Przekazały 14 milionów złotych w formie dotacji na zarybianie. 

Na skutek katastrofy, z Odry wyłowiono ponad 170 ton ryb i mięczaków. Było to ważne działanie ze względu na zapobieganie wtórnemu zakażeniu rzeki, na skutek rozkładania się martwych organizmów.

Program odbudowy ekosystemu Odry

Prezesi Zarządów Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, Zielonej Górze, Wrocławiu, Opolu i Katowicach zawarli porozumienie w ramach programu "Odbudowa ekosystemu i różnorodności biologicznej rzeki Odry". 

Prezes Zarządu WFOŚiGW w Szczecinie na konferencji poświęconej programowi zaznaczył, że Odra łączy, zarówno mieszkańców Pomorza Zachodniego jak i całej zachodniej Polski. W takiej nadzwyczajnej sytuacji to jego zdaniem normalne, że jako Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - reagują. 

Program przewidziany jest na lata 2022-2025. Dofinansowanie będzie przekazywane w formie dotacji o wysokości 100% kosztów przedsięwzięcia. Wnioski o dofinansowanie mogą składać podmioty uprawnione do zarybiania. Są to między innymi: instytuty badawcze, uczelnie, organizacje pozarządowe i społeczne, organizacje producentów ryb, organy administracji publicznej a także parki narodowe - do ochrony ryb na swoim terenie. 

Zarybienie jako próba odbudowa zniszczeń

Zarybianie jest głównym działaniem, które ma wpłynąć na odbudowę ekosystemu rzeki. Choć resort klimatu i środowiska, że na tym się nie skończy, a dodatkowe działania systemowe przyczynią się do lepszego zarządzania żywymi zasobami rzeki. 

 Zarybianie będzie opierało się na dokumentach określających aktualne potrzeby zarybiania, w tym aktualnych operatów rybackich. Elementami zarybiania mają być m.in. pozyskiwanie tarlaków jako genetycznej bazy wyjściowej, odtworzenie tarlisk będących naturalnymi miejscami odbudowy ekosystemu flory i fauny, związanymi z namnażaniem ryb i skorupiaków. Zakłada się również monitorowanie ssaków żyjących w ekosystemie Odry. 

Odpowiednie działania, będą mogły być prowadzone również w dopływach Odry. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnym portalu Ministerstwa Klimatu i Środowiska - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Pięć pytań o ewidencję w BDO – poznaj odpowiedzi!

pobierz

Odpady opakowaniowe po środkach niebezpiecznych – jak je rozróżnić

pobierz

Nowe zasady dotyczące magazynowania odpadów

pobierz

Obowiązujące zasady audytu środowiskowego

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42193 )
Array ( [docId] => 42193 )