Tylko pies ratowniczy może biegać po lesie

Kategoria: Ochrona przyrody
Data: 14-11-2022 r.

Zgodnie z ogólną zasadą, obowiązuje powszechny zakaz puszczania psów luzem w lesie. Zasada odnosiła się do wszystkich psów, co utrudniało prowadzenie szkoleń dla zwierząt wykorzystywanych podczas akcji ratowniczej. Nowe przepisy wyłączają je z ogólnego zakazu.

Nowelizacja ustawy o lasach oraz ustawy - Kodeks wykroczeń, podpisana przez Prezydenta wejdzie w życie w ciągu 14 dni od ogłoszenia. Wprowadzone zmiany umożliwiają działanie psów ratowniczych w lasach - nie tylko podczas akcji ratowniczej, lecz także podczas szkoleń. 

 

Nie wszyscy wiedzą, że w Polsce obowiązuje generalny zakaz puszczania psów bez możliwości ich kontroli i bez oznakowania umożliwiającego identyfikację opiekuna lub właściciela. Nie jest to zakaz ograniczony do określonego rodzaju terenu. Istotne jest to, czy opiekun lub właściciel ma kontrolę nad psem (por. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 8 października 2019 r. - sygn. II SA 68/19)

W przypadku psów ratowniczych trudno mówić o braku kontroli - wróćmy więc do ustawy o lasach. Dotychczasowe brzmienie art. 29 ust. 3 pkt. 3 ustawy o lasach pozwalał osobom zwalczającym pożary oraz ratującym ludzkie życie i zdrowie wchodzić do lasów nawet prywatnych oznaczonych zakazem wstępu, a także do lasów należących do Skarbu Państwa jeśli wprowadzono do niego zakaz wstępu. Wprowadzona zmiana uzupełnia tę zgodę, dopisując że wyłączone z zakazu są osoby ratujące życie lub zdrowie ludzkie także podczas akcji ratowniczych z wykorzystaniem psów ratowniczych. 

Ważne: W lasach obowiązuje zakaz puszczania psów luzem. 

Zakaz odnosi się do wszystkich psów. Został on wprowadzony w art. 30 ust. 1 pkt. 13. Nowelizacja zakłada zmianę tego przepisu. W nowym brzmieniu, wśród wyjątków znajdzie się szkolenie psów psów będących zwierzętami wykorzystywanymi do celów specjalnych w rozumieniu art. 4 pkt 20 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt oraz psów ratowniczych, a także ich udziału działaniach poszukiwawczych, związanych z ochroną granicy państwowej lub zapewnieniem bezpieczeństwa i porządku publicznego lub w akcjach ratowniczych oraz szkolenia psów ratowniczych. 

Jednak w przypadku lasów prywatnych, przeprowadzenie szkolenia psów ratowniczych wymaga uzgodnienia z właścicielem lasu. Analogiczne uzgodnienia, tyle że z nadleśniczym, są wymagane w przypadku lasu objętego zakazem wstępu. 

Zmiana ta pociąga za sobą konieczność zmiany art. 166 Kodeksu wykroczeń. Obecnie puszczenie psów luzem poza czynnościami związanymi z polowaniem wiąże się z zagrożeniem karą grzywny albo karą nagany. Zmiana polega na wskazaniu wyłączeń, w przypadku których określone działanie nie będzie podlegało karze. Wśród nich znajduje się działanie i szkolenie psów ratowniczych. 

Źródło:

Informacja dotycząca ustawy z 6 października 2022 r. o zmianie ustawy o lasach oraz ustawy – Kodeks wykroczeń – podpisanej przez Prezydenta RP 9 listopada 2022 r., opublikowana w wykazie podpisanych ustaw na oficjalnej stronie internetowej Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - portal prezydent.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Pięć pytań o ewidencję w BDO – poznaj odpowiedzi!

pobierz

Odpady opakowaniowe po środkach niebezpiecznych – jak je rozróżnić

pobierz

Nowe zasady dotyczące magazynowania odpadów

pobierz

Obowiązujące zasady audytu środowiskowego

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42365 )
Array ( [docId] => 42365 )