Jakie jest zastosowanie torfu w produkcji energii

Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 26-08-2012 r.

Z racji swoich właściwości energetycznych, torf od dawna używany był jako surowiec opałowy do produkcji ciepła. Jego powstanie wiąże się – podobnie, jak i węgla kamiennego oraz brunatnego – z procesem rozkładu szczątków organizmów roślinnych w skorupie ziemskiej. Jako kopalina o najmłodszym rodowodzie spośród wymienionych wcześniej, torf zawiera w swojej strukturze maksymalnie do 60 proc. węgla.

Jednak w tym przypadku – z uwagi na zdecydowanie krótszy czas rozkładu masy organicznej i towarzyszące mu procesy chemiczne – nie doszło do wytworzenia surowca o pełnych walorach energetycznych.

Gdyby torf był poddawany procesowi dalszej obróbki termochemicznej w skorupie ziemskiej, jego wartość jako paliwa dalej by rosła. W ciągu następnych milinów lat, surowiec który obecnie zalega na powierzchni Ziemi, byłby przykrywany kolejnymi warstwami – co przy rosnącej temperaturze i braku powietrza – doprowadziłoby w konsekwencji do wytworzenia węgla kamiennego lub brunatnego.

W tej sytuacji mamy więc do czynienia ze swego rodzaju półproduktem, który – oprócz wartości opałowych - ma również istotne zastosowanie w innych dziedzinach. Oprócz węgla, torf zawiera także domieszki m.in. piasku oraz różnego rodzaju związków np. żelaza czy wapnia. Z racji swojej struktury, zawierającej wiele czynnych składników organicznych, które powstają na bazie rozpadu masy roślinnej, jest bardzo bogaty w minerały.

Stąd tak duże zastosowanie torfu w sektorze rolniczym i ogrodnictwie. Tutaj jest wykorzystywany do produkcji różnego rodzaju nawozów, ziemi ogrodniczej i doskonałego podłoża dla sadzonek. Bogaty skład mineralny torfu został również doceniony przez medycynę, która stosuje ten surowiec w ramach kąpieli i kuracji leczniczych.

Oczywiście po odpowiednim wysuszeniu, torf może być stosowany w postaci kostek brykietu (podobnie, jak sprasowane trociny, słoma, biomasa, czy miał węglowy), które świetnie nadają się do opalania pomieszczeń.

Zobacz również:

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Pięć pytań o ewidencję w BDO – poznaj odpowiedzi!

pobierz

Odpady opakowaniowe po środkach niebezpiecznych – jak je rozróżnić

pobierz

Nowe zasady dotyczące magazynowania odpadów

pobierz

Opłata za korzystanie ze środowiska – sprawdź, jak ją wyliczyć

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24574 )
Array ( [docId] => 24574 )