Nowelizacja ta wniesie wiele zmian dotyczących procedury ocen oddziaływania na środowisko. Pojawią się m.in. nowe przepisy dotyczące administracyjnych kar pieniężnych. Ustawodawca przewidział kary w wysokości od 500 zł do 1.000.000 zł m.in. za naruszenie warunków określonych w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
Naruszenie wymogów decyzji środowiskowej- nowe kary
Na początku 2017 roku wejdą w życie przepisy ustawy z 9 października 2015 r. o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko oraz niektórych innych ustaw.
Kary będą nakładane nie tylko za uchybienia powstałe na etapie eksploatacji przedsięwzięcia, ale także za naruszenie warunków decyzji na etapie trwania prac budowlanych oraz w czasie likwidacji przedsięwzięcia.
Ustawodawca wskazał trzy główne grupy uchybień, za które może zostać nałożona kara:
-
Naruszenie warunków, wymogów oraz obowiązków określonych w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
-
Niepodjęcie działań służących zapobieganiu, ograniczaniu i kompensacji znaczącego negatywnego oddziaływania na obszar Natura 2000.
-
Naruszenie wymagań i obowiązków dotyczących ograniczania transgranicznego oddziaływania na środowisko lub obowiązku przeprowadzenia analizy porealizacyjnej.
-
Ustawa z 9 października 2015 r. o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r. poz. 1936).
-
Ustawa z 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. z 2016 r. poz. 353).
Zobacz także:
