Czy biopaliwa mogą być skuteczną alternatywą dla ropy naftowej

Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 23-08-2012 r.

Produkcja biopaliw powstałych w procesie przetworzenia biomasy to ważny element rynku nośników energetycznych. Jego rosnące znaczenie wynika przede wszystkim z obaw o ewentualną niestabilność dostaw ropy naftowej z terenu krajów Bliskiego Wschodu, ale także z powodu coraz większego zużycia surowców kopalnych i wynikającego stąd zanieczyszczenia środowiska.

Biopaliwa są więc swego rodzaju alternatywną dla energii, która powstaje w wyniku spalania tradycyjnych surowców, jak np. ropa naftowa, ale także gaz ziemny. Ten aspekt jest szczególnie istotny z punktu widzenia ochrony środowiska naturalnego i emisji dwutlenku węgla do atmosfery ziemskiej.

Z drugiej strony biopaliwa mają nieco mniejszą wydajność energetyczną. Wystarczy tutaj wspomnieć o etanolu, który – jako finalny surowiec – pozwala uzyskać w tym samym procesie wyzwalania energii zaledwie 2/3 mocy, jaką daje wykorzystanie benzyny powstałej z przerobu ropy naftowej.

Biopaliwa są jednak dosyć uniwersalnym nośnikiem, który występuje w różnych postaciach – zarówno stałych, ciekłych, jak i gazowych. W zależności od potrzeb konsumentów i celu, w jakim mają zostać wykorzystane, mogą być również w łatwy sposób przechowywane i magazynowane.

W przypadku biopaliwa stałego, mamy chociażby do czynienia z formą kostek, bel lub różnego rodzaju brykietów, które powstają w wyniku przetworzenia słomy. Popularny jest również granulat trocinowy lub słomiany, czyli tzw. pellet.

 

Z kolei postać ciekła to np. etanol (otrzymywany w drodze fermentacji alkoholowej), czy też butanol (fermentacja butylowa biomasy). Popularny jest także biodiesel, uzyskiwany z przerobu oleju rzepakowego.

Jeżeli zaś chodzi o paliwa biogazowe, to tutaj dominującą rolę odgrywa fermentacja beztlenowa ciekłych i stałych odpadów z produkcji rolniczej, a także proces zgazowania biomasy.

Oczywiście nie można zapominać również o produkcji biopaliw z glonów, która jest najbardziej wydają metodą.


Zobacz także:

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Pięć pytań o ewidencję w BDO – poznaj odpowiedzi!

pobierz

Odpady opakowaniowe po środkach niebezpiecznych – jak je rozróżnić

pobierz

Nowe zasady dotyczące magazynowania odpadów

pobierz

Obowiązujące zasady audytu środowiskowego

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29762 )
Array ( [docId] => 29762 )