Dotacja na modernizację dachu

Data: 10-05-2013 r.

Program dofinansowania do usuwania szkodliwego dla zdrowia azbestu, w tym dachów z eternitu, nabiera tempa. Na taką eko dopłatę może liczyć każdy, kto zdecyduje się na wymianę pokrycia dachowego na bardziej ekologiczne.

W ciągu najbliższych czterech lat bezzwrotne dotacje na usuwanie eternitu z dachów wyniosą 87 mln zł. Z dofinansowania może skorzystać każdy mieszkaniec Polski, który zdecyduje się na takie prace.

Dofinansowanie zależy od gminy

Program Oczyszczania Kraju z Azbestu w latach 2009-2032 realizowany jest przez Narodowy oraz Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska, wespół z Ministerstwem Gospodarki. Najwięcej jednak zależy od sołtysów. To od nich zaczyna się inwentaryzowanie zagrożeń związanych z azbestem. Na tej podstawie gminy tworzą programy usuwania azbestu. A dalej już wszystko jest proste. Gminy uzyskują dofinansowanie na usuwanie wyrobów zawierających azbest, ogłaszają przetarg i do akcji wkraczają fachowcy.

Jak uzyskać bezzwrotną dotację

W pierwszej kolejności trzeba zgłosić się do gminy i sprawdzić, czy ma ona już gotowy plan usuwania azbestu, zaś w sporządzonej inwentaryzacji znajduje się np. dach z eternitu, który chcemy usunąć. Obecnie w centralnej, tzw. azbestowej bazie, figuruje już 1 650 gmin. A ponieważ pokrycia z eternitu to specjalność środkowej, wschodniej i południowej Polski (w województwach: lubuskim, opolskim i zachodniopomorskim problem praktycznie nie istnieje), jest wysoce prawdopodobne, że „nasza” gmina jest na tej liście.

Jeśli dach, który mamy do usunięcia nie został ujęty w inwentaryzacji, powinniśmy złożyć wniosek w gminie o jego uwzględnienie w programie.

 

Efekt ekologiczny

Dofinansowanie w całości pokrywa utylizację niebezpiecznego odpadu: prawidłowe zdjęcie eternitu z dachu, jego zapakowanie i przetransportowanie na autoryzowane składowisko.

Im szybciej to zrobimy, tym lepiej dla naszego zdrowia. Eternit, podobnie jak inne materiały zawierające azbest, składa się z biologicznie czynnych minerałów inwazyjnych dla żywych tkanek, powodujących włóknienie płuc oraz wywołujących choroby nowotworowe.

Azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, i aż do tego terminu będą udzielane bezzwrotne dotacje na jego usuwanie. Jednak w trosce o zdrowie nie warto z likwidacją eternitowych dachów czekać tak długo.

Jan Borski


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Pięć pytań o ewidencję w BDO – poznaj odpowiedzi!

pobierz

Odpady opakowaniowe po środkach niebezpiecznych – jak je rozróżnić

pobierz

Nowe zasady dotyczące magazynowania odpadów

pobierz

Obowiązujące zasady audytu środowiskowego

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24518 )
Array ( [docId] => 24518 )