Ekologiczne biura pilnie poszukiwane

Data: 23-05-2013 r.

Certyfikaty budownictwa ekologicznego są na świecie popularnym orężem w walce o inwestowanie przyjazne środowisku. W Polsce nie ma systemowych zachęt dla zielonego budownictwa – np. w postaci zwolnień podatkowych czy korzystnych warunków finansowania. Dlatego dynamika jego rozwoju jest niezbyt imponująca.

Polityka certyfikowania nieruchomości jest od dziesięcioleci rozwijana w krajach starej Unii – na przykład system BREEAM funkcjonuje w Wielkiej Brytanii już od 22 lat. Jednak w Polsce dopiero w 2005 r. idea zrównoważonego rozwoju zyskała wsparcie. Pomoc przyszła nie z sejmu czy rządu, ale z Komisji Europejskiej, która uruchomiła program Green Building – o tytuł „Zielonego Budynku” do dziś mogą ubiegać się obiekty komercyjne, które zużywają o 25 proc. mniej energii niż przewidują krajowe normy budowlane.

Czas na efektywność energetyczną

Kolejny kamień milowy położył Parlament Europejski pod postacią dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (201/31/UE), która to regulacja zapowiadała bliski obowiązek budowania obiektów o minimalnym zapotrzebowaniu na energię oraz umieszczania wskaźnika efektywności energetycznej przy ogłoszeniach o najmie lub sprzedaży budynku; skoro w drugiej połowie 2013 r. będzie to obowiązek, dlaczego nie zacząć już teraz i być pierwszym?

Regulacje unijne wsparł mechanizm rynkowy – pojawienie się zielonych certyfikatów z początku traktowano jako kuriozum i fanaberię, jednak z czasem okazało się, że certyfikowanie przynosi wymierne zyski, zatem pojawił się system, potem drugi, i jeszcze kolejny…

Największą popularność zyskał w Polsce system LEED (Leadership in Energy and Environmental Design), uznawany na całym świecie za system certyfikacji budynków zrównoważonych, opracowany przez amerykańskie stowarzyszenie US Green Building Council (USGBC), organizację non profit, działającą na rzecz promocji zielonego budownictwa. USGBC prowadzi instytut GBCI (Green Building Certification Institute), który kształci konsultantów przyznających ww. certyfikaty i dba o wysokie standardy w procesie ich przyznawania.


Zobacz także: Co kryje się pod symbolami „E”?

Certyfikat LEED wydano po raz pierwszy w 1998 r., jednak od tego czasu system był wielokrotnie modyfikowany. Obecna wersja systemu pochodzi z roku 2009.

Certyfikacja może zostać przeprowadzona w ośmiu kategoriach nieruchomości. Poszczególne kategorie są zróżnicowane zarówno pod względem rodzaju budynku, jak i etapu ich realizacji.

Różnorodność kryteriów i mnogość typów budynków powoduje, że trudno w ogólny sposób określić kryteria. Jedynie w charakterze ciekawostki można wspomnieć, że np. budynki biurowe mogą zyskać punkty za stosowanie odmian roślin odpornych na suszę, centra handlowe – za odpowiednie gospodarowanie deszczówką, a szkoły – za właściwą akustykę klas.

Oszczędność energii oraz wody

Na początku 2012 r., w 120 krajach zarejestrowanych było blisko 25 tys. projektów ubiegających się o certyfikat LEED, w czym największy udział mają Stany Zjednoczone (blisko 1/3). Wkład Polski jest stosunkowo skromny – zaledwie kilkadziesiąt projektów stara się obecnie o to potwierdzenie.

Pomyślnie proces oceny przeszło na świecie już prawie 10 tys. inwestycji, w Polsce jedynie sześć – po trzy na poziomach srebrnym i złotym.


Zobacz także: Jak oszczędzać wodę - praktyczny przewodnik

Pierwszą polską nieruchomością, która uzyskała LEED, była siedziba firmy Skanska Property Poland w warszawskim biurowcu Deloitte House (d. Atrium City). Firma zaadaptowała zajmowane pomieszczenia do wymogów certyfikacji, uzyskując tytuł w kategorii „Wnętrza komercyjne”. W efekcie przeprowadzonych inwestycji zużycie energii w biurze zmniejszyło się o 50 proc., a zużycie wody – o ponad 30 procent. Pobór energii obniżyła m.in. zmiana aranżacji wnętrz, dzięki której współczynnik powierzchni z dostępem do światła dziennego wyniósł 86 proc., podczas gdy najbardziej nowoczesne biurowce zapewniają ten wskaźnik na poziomie 70 procent.

Korzystne zmiany były także wynikiem zastosowania innowacyjnych technologii, m.in. systemu klimatyzacji opartego na belkach chłodzących (niższe zużycie energii przy zachowaniu wysokich parametrów środowiska wewnątrz biura), systemu free cooling (wykorzystanie zimnego powietrza z zewnątrz do chłodzenia budynku), czujników natężenia światła zewnętrznego, kranów z czujnikami ruchu, a także dwufazowych spłuczek i bezwodnych pisuarów w toaletach.

Wyniki działań oszczędnościowych w warszawskiej siedzibie firmy okazały się tak korzystne, że obecnie wszystkie projekty biurowe Skanska Property w Polsce powstają zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju i są zgłaszane do certyfikowania w systemie LEED.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Pięć pytań o ewidencję w BDO – poznaj odpowiedzi!

pobierz

Odpady opakowaniowe po środkach niebezpiecznych – jak je rozróżnić

pobierz

Nowe zasady dotyczące magazynowania odpadów

pobierz

Obowiązujące zasady audytu środowiskowego

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24550 )
Array ( [docId] => 24550 )