Ekologiczny węgiel zmniejszy emisję CO2

Data: 20-05-2013 r.

Węgiel koksujący wydobywany przez kopalnie Jastrzębskiej Spółki Węglowej będzie używany do wytwarzania ekologicznego paliwa, nadającego się do domowych pieców.

Opracowana na Śląsku nowa technologia pozwala przerabiać węgiel koksujący na brykiety, które spalają się bez szkodliwych zanieczyszczeń. Do tej pory ten typ węgla, z powodu dużej ilości niebezpiecznych substancji emitowanych podczas spalania, przeznaczany był niemal wyłącznie dla zakładów energetycznych. Jedynie ich filtry pozwalały zatrzymać trujące związki ulatniające się do atmosfery. W piecach stosowanych w gospodarstwach domowych było to absolutnie niemożliwe.

Odetchnie środowisko

 

Przełom przyniosły jednak analizy naukowców Politechniki Śląskiej oraz Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla, pracujących nad nowym rodzajem paliwa. Wynika z nich, że powstałe z węgla koksującego brykiety nowej generacji mogą być spalane zarówno w starych, jak i w nowoczesnych kotłach, przy ponad 90-procentowej redukcji najbardziej szkodliwych dla człowieka toksyn. Chodzi głównie o rakotwórczy benzopiren, dioksyny i furany. Wyjątkowo niska, bo bliska zeru, jest także ilość popiołu powstającego ze spalania brykietów.

Produkcja ekologicznego węgla ma być częścią programu badawczo-rozwojowego „Czyste powietrze dla Śląska”. Biorą w nim udział zarówno zakłady przemysłowe, jak i placówki naukowo-badawcze: Polski Koks, Jastrzębska Spółka Węglowa, Politechnika Śląska, Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla oraz Stowarzyszenie Klaster Kotlarski. Głównym celem programu jest poprawa standardów ekologicznych w regionie, a wspierają go prace nad przygotowaniem nowych kotłów, które będą wykorzystywać inteligentne technologie spalania.

Ekologia w górnictwie

Tym, co decyduje o ekologicznym charakterze nowego paliwa, jest zmieniony sposób jego spalania: zastosowanie specjalnych komponentów pozwala efektywnie dopalać węglowodory i zmniejszyć emisję dwutlenku siarki. Wdrożenie tego typu rozwiązań do stosowania w gospodarstwach domowych ma, w przypadku Śląska, kolosalne znaczenie. Co prawda, głównym źródłem zanieczyszczeń w regionie wciąż jest koncentracja zakładów przemysłowych, zarówno po stronie polskiej – w rejonie Katowic, jak i czeskiej – w okolicach Ostrawy. Do tego dochodzi jeszcze wyjątkowo duże natężenie ruchu na drogach.

Ale niebezpieczeństwo trucia środowiska ze strony przemysłu coraz bardziej udaje się opanować. Największe zagrożenia emisją szkodliwych substancji zostały bowiem w ostatnich latach mocno ograniczone.

Niska emisja poza kontrolą

Jednak tym, czego dalej nie udaje się rozwiązać, jest niska emisja – to, co wychodzi z kominów prywatnych domów i małych kotłowni.

Najbardziej widać ją zimą, gdy nad śląskimi miastami stężenie zawieszonego pyłu osiąga wartości stanowiące poważne zagrożenie dla zdrowia. To skutek spalania w piecach domów, położonych zwykle w starej zabudowie (choć nie tylko) najtańszych paliw: śmieci. Nierzadko nawet starych opon, a także niskiej jakości węgla, w tym węglowych miałów i mułów.

Skutki niskiej emisji są bardzo niebezpieczne: powodują astmatyczny kaszel, podrażnienia spojówek, ból głowy, ale także mogące pojawić się dopiero po wielu latach choroby nowotworowe. Jak wynika z danych Komisji Europejskiej, każdego roku z powodu chorób wywołanych zanieczyszczeniem powietrza umiera 28 tys. Polaków.

Andrzej Wiśniewski


Zobacz także:


Tagi: CO2

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Wykonanie przyłącza kanalizacyjnego - opłaty

pobierz

Trudne przypadki związane z ewidencją odpadów

pobierz

Przebieg kontroli WIOŚ w firmie – obowiązki inspektora i przedsiębiorcy

pobierz

End of waste, czyli utrata statusu odpadu

pobierz

Polecane artykuły

Polecamy kancelarię:

 • Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Majcherczyk

  ul. Stawowa 4 lok. 39, 41-200 Sosnowiec

  Wyświetl wizytówkę
 • Buszan Suchecka Orłowski Adwokat Radcowie Prawni Sp.p.

  ul. Armii Krajowej 22/2, 81-849 Sopot

  Wyświetl wizytówkę
 • THE N.E.W.S. LAW CENTER Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

  ul. Kazachska 1/89, 02-999 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • adwokat Wojciech Rudzki - kancelaria adwokacka

  Józefa Piłsudskiego 40/4 Kraków 31 - 111

  Wyświetl wizytówkę
 • KANCELARIA ADWOKACKA Adwokat Michał Gajda

  ul. Księcia Bogusława X 1/3, 70-440 Szczecin

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Robert Dudkowiak

  ul. Jana Pawła II 11 lok. 5, 62-300 Września

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Adwokacka Adwokata Piotra Sęka

  ul. Narutowicza 44 lok. 20, 90-135 Łódź

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radców Prawnych ARVE M.Kusztan & R.Ponichtera Sp. K.

  ul. Czysta 4, 50-013 Wrocław

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marek Foryś

  ul. Słupecka 9/1, Gdynia

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria MERITUM

  ulica Westerplatte 13/5, 31-033 Kraków

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Radosław Tymiński

  Łukowska 9 Lok. 126, 04-133 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Prawna Iurisco Edyta Przybyłek

  ul. Zgrzebnioka 28, 40-520 Katowice

  Wyświetl wizytówkę
Array ( [docId] => 24549 )
Array ( [docId] => 24549 )

Array ( [docId] => 24549 )