Interesy biznesowe i środowiskowe mogą być spójne

Data: 29-05-2013 r.

Często można spotkać się z poglądem, że bycie ekologicznym w biznesie – nie popłaca. Tym samym, stawiani jesteśmy wręcz przed dylematem: moralność albo biznes, ekologia albo biznes. Czy jednak musimy zastanawiać się nad taką alternatywą?

Czy nie mamy prawa myśleć: biznes i ekologia? Jim Collins i Jerry I. Porras upatrywali źródeł długoterminowego sukcesu firm właśnie w zdolności zastępowania „tyrani albo”, poprzez „geniusz i”, tj. w łączeniu wykluczających się alternatyw.

Komunikacja z otoczeniem

Co więcej, w długim terminie najlepsze firmy to te, których liderzy przez lata patrzyli nie tylko na wskaźniki finansowe, ale myśleli o ich otoczeniu. One trwały, mimo że ich konkurenci, po spektakularnych sukcesach, podupadali i znikali. Należy zadać sobie więc pytanie, czy rynek kapitałowy może pomóc w ich identyfikacji, czy może też pomóc w postawieniu „i” pomiędzy zyskiem a ekologią?

Dlaczego inwestorzy giełdowi interesują się etyką, ekologią i kwestiami społecznymi? Motywacje są różne. Powstaniu części tzw. funduszy etycznych towarzyszyły przesłanki moralne. Na świecie możemy spotkać wiele funduszy religijnych, tj. inwestujących zgodnie z nauką któregoś z wyznań. Niemniej wielu inwestorów decyduje się na analizowanie kwestii społecznych i środowiskowych z czysto pragmatycznych względów. Spółka, która przywiązuje stosunkowo dużą wagę do swojego wpływu na otoczenie, ma w tym zakresie odpowiednie polityki i procedury, może wykazać się konkretnymi rozwiązaniami.

Mniejsze ryzyko środowiskowe

W rezultacie jest znacznie mniej narażona na ryzyka społeczne i środowiskowe. Przykładowo, im staranniej prowadzony jest dialog z otoczeniem, tym mniejsze ryzyko zablokowania inwestycji przez ekologów. Tym samym mniejsze ryzyko nieprzewidzianych opóźnień i zachwiania przepływów finansowych w spółce. W tym wymiarze CSR, to nic innego jak pragmatyczne zarządzanie ryzykiem środowiskowym, społecznym i zarządczym (ESG – ang. Environmental, Social and Governance). Mądre i długofalowe zaangażowanie i inwestowanie społeczne, to z kolei swoisty papierek lakmusowy, wskazujący na myślenie w spółce w kategoriach długo-, a nie krótkoterminowego wzrostu. Nie bez powodu inwestorami etycznymi są często fundusze emerytalne, które o swoich aktywach myślą również w długim terminie. Tu warto zadać sobie pytanie, czy myślenie o zrównoważonym rozwoju jest czymś innym niż właśnie myślenie w perspektywie długoterminowych korzyści?

Jak inwestują odpowiedzialni społeczne

Reasumując, obietnica co najmniej nie gorszego zwrotu z inwestycji, osiąganego przy mniejszym ryzyku operacyjnym, jest kusząca. Stąd coraz większa popularność etycznego inwestowania i rozwój rynku SRI (ang. Socially Responsible Investing). Choć to formalnie wciąż jeszcze nisza rynku kapitałowego (około 1,5 proc. wszystkich aktywów w Europie).

Niemniej warto spojrzeć nie tyle na wielkość, co na dynamikę tego rynku. Mimo że światowa gospodarka jest od końca 2008 r. w recesji, okres ten wydaje się sprzyjać rozwojowi SRI. Według raportów firmy Vigeo „Green, social and ethical funds in Europe”, wartość zarządzanych aktywów SRI na naszym kontynencie wzrosła, w samym tylko okresie od czerwca 2010 roku do czerwca 2011 roku, aż o 12 proc., co przekładało się na rynek o wielkości 84 mld euro.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Wykonanie przyłącza kanalizacyjnego - opłaty

pobierz

Trudne przypadki związane z ewidencją odpadów

pobierz

Przebieg kontroli WIOŚ w firmie – obowiązki inspektora i przedsiębiorcy

pobierz

End of waste, czyli utrata statusu odpadu

pobierz

Polecane artykuły

Polecamy kancelarię:

 • Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Majcherczyk

  ul. Stawowa 4 lok. 39, 41-200 Sosnowiec

  Wyświetl wizytówkę
 • Buszan Suchecka Orłowski Adwokat Radcowie Prawni Sp.p.

  ul. Armii Krajowej 22/2, 81-849 Sopot

  Wyświetl wizytówkę
 • THE N.E.W.S. LAW CENTER Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

  ul. Kazachska 1/89, 02-999 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • adwokat Wojciech Rudzki - kancelaria adwokacka

  Józefa Piłsudskiego 40/4 Kraków 31 - 111

  Wyświetl wizytówkę
 • KANCELARIA ADWOKACKA Adwokat Michał Gajda

  ul. Księcia Bogusława X 1/3, 70-440 Szczecin

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Robert Dudkowiak

  ul. Jana Pawła II 11 lok. 5, 62-300 Września

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Adwokacka Adwokata Piotra Sęka

  ul. Narutowicza 44 lok. 20, 90-135 Łódź

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radców Prawnych ARVE M.Kusztan & R.Ponichtera Sp. K.

  ul. Czysta 4, 50-013 Wrocław

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marek Foryś

  ul. Słupecka 9/1, Gdynia

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria MERITUM

  ulica Westerplatte 13/5, 31-033 Kraków

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Radosław Tymiński

  Łukowska 9 Lok. 126, 04-133 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Prawna Iurisco Edyta Przybyłek

  ul. Zgrzebnioka 28, 40-520 Katowice

  Wyświetl wizytówkę
Array ( [docId] => 24494 )
Array ( [docId] => 24494 )

Array ( [docId] => 24494 )