Inwestycje w energię geotermalną

Data: 16-05-2022 r.

Wieloletni Program Rozwoju Wykorzystania Zasobów Geotermalnych w Polsce, przygotowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, odnosi się do prognoz sięgających po 2050 r. Inwestycję w energię geotermalną ma wesprzeć także Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który powiększa budżet w programie "Udostępnianie wód termalnych w Polsce" o niebagatelną kwotę 250 mln zł. 

Samorządy coraz bardziej są zainteresowane inwestycjami związanymi z wodami termalnymi. Trudno się dziwić, ponieważ ponad połowa obszaru Polski ma bardzo dobry potencjał geotermalny, który można wykorzystać jako źródło energii, chociażby w ogrzewaniu mieszkań, domów, firm i budynków użyteczności publicznej. Tylko w 2022 r. gminy otrzymały 150 wstępnych opinii dotyczących możliwości wykonania odwiertów we wskazanych przez nie lokalizacjach, z czego 65 uzyskało pozytywne rekomendacje. Z uwagi na to, zapadła decyzja o zwiększeniu budżetu programu "Udostępnianie wód termalnych w Polsce" o ok. 55%. Bardziej dostępne badania lokalnych zasobów wód termalnych mają się przyczynić do powszechniejszego wykorzystania geotermii jako źródła energii. 

 

Geotermia

Energia geotermalna pochodzi z ziemi, jest to energia cieplna m.in. wód pod powierzchnią. Wykorzystanie energii geotermalnej prowadzi do pozyskania czystej energii, jest ona bezemisyjna, stabilna (w żaden sposób nie jest zależna od pór roku, pogody itp.) a dodatkowo nie oddziałuje na krajobraz. Niewątpliwie można uznać, że jej wykorzystanie pomoże w walce o ochronę środowiska i poprawę jakości powietrza. 

Skąd ta kwota? 

Znaczące zwiększenie budżetu programu dotyczącego wód geotermalnych - z 70 do 250 mln zł - idzie w parze z wydłużeniem terminów na składanie przez gminy wniosków o dofinansowanie. Pierwotnie termin mijał 30 czerwca. Aktualnie gminy mogą składać wnioski aż do 30 września 2022 r. Dofinansowanie dotyczy inwestycji polegającej na poszukiwaniu i rozpoznawaniu podziemnych złóż gorącej wody. Koszty wykonania wierceń rozpoznawczych są niebagatelne, mogą sięgać nawet kilkanaście milionów złotych. A inwestycja wcale nie jest pewna, w związku z czym samorządu ponoszą wielkie ryzyko finansowe. 

Aby nie odstraszać przed sięganiem po rozwiązania geotermalne, Główny Geolog Kraju zadeklarował, że kwota dofinansowania do pierwszego odwiertu badawczego pokryje 100% kosztów inwestycji. 

Spójny rozwój geotermii

Zwiększenie budżetu na badanie ma przełożyć się na zwiększenie wykorzystania geotermii. Powstała więc spójna koncepcja tego rozwoju sięgająca roku 2050. Mowa o Wieloletnim Programie Rozwoju Wykorzystania Zasobów Geotermalnych w Polsce. Odnosi się on do 9 obszarów, których poziom rozwoju jest różny. Wynika to niekiedy także z braku wiedzy geologicznej czy przemysłowej. Działania zaplanowane w ramach programu dotyczą m.in wsparcia płytkiej geotermii i popularyzacja pomp ciepła, chociażby w programach takich jak "Moje Ciepło". 

Jaki element rozwoju został uwzględniony także program NFOŚiGW "Udostępnianie wód geotermalnych w Polsce" o którym pisaliśmy na początku artykułu. Została także powołana spółka celowa "Geotermia Polska" aby realizować inwestycje geotermalne. 

Dodatkowych badań i budowy instalacji sprawdzających przydatność do pozyskania energii wymaga ciepło odpadowe system kogeneracyjnego wytwarzania energii elektrycznej i ciepła oraz ciepła wód rzek oraz sztucznych i naturalnych zbiorników wodnych. 

Ważnym elementem jest także rozwój technologii pozwalającej magazynować ciepło bądź energię. Większe poczucie bezpieczeństwa ma zapewnić program ubezpieczeń od ryzyka inwestycyjnego. 

Do 2050 r. na ten cel zostanie przeznaczone ok. 49 miliardów złotych

Źródło:

Informacja umieszczona na oficjalnej stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska - portal gov.pl 

 . 

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Pięć pytań o ewidencję w BDO – poznaj odpowiedzi!

pobierz

Odpady opakowaniowe po środkach niebezpiecznych – jak je rozróżnić

pobierz

Nowe zasady dotyczące magazynowania odpadów

pobierz

Obowiązujące zasady audytu środowiskowego

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [cid] => K000KN [docId] => 41805 )
Array ( [cid] => K000KN [docId] => 41805 )