Usuwanie azbestu - dofinansowanie

Autor: Kaźmierczak-Błocisz Joanna
Data: 03-11-2012 r.

Ilość azbestu w polskich miastach i wsiach jest trudna do oszacowania. W średniej wielkości miejscowościach do usunięcia pozostaje kilkaset ton tego chorobotwórczego materiału ze ścian i dachów budynków. Usunięcie i składowanie tony rakotwórczego azbestu kosztuje około 1000 zł. Dlatego warto zgłosić się do gminy po dofinansowanie.

Specjaliści – tylko oni mogą usuwać azbest

Polewanie wodą, a następnie pracochłonny demontaż eternitowego dachu przy pomocy… młotka. Żadne wysokoobrotowe narzędzia do cięcia nie mogą zostać użyte – niosą zagrożenie pylenia. Dlatego, jeśli chcesz pozbyć się kłopotliwego pokrycia dachowego lub izolacji, zatrudnij fachowców, którzy wiedzą, jak zminimalizować ryzyko zagrożenia.

Kiedy trzeba usunąć azbest

Azbest należy bezzwłocznie usunąć, kiedy zadecyduje o tym specjalista BHP po kontroli w budynku. Dokonując oceny, bierze on pod uwagę twardość materiału (czy jest to izolacja, czy płyta dachowa) oraz rodzaj użytego azbestu (najgroźniejszy jest krokidolit), a także obecność uszkodzeń.

Jeśli jesteś właścicielem eternitowego dachu, który nie ma uszkodzeń – prawdopodobnie nie będziesz musiał go natychmiast zrywać. Jeśli natomiast chodzi o miękką izolację na przykład w hali sportowej użytkowanej przez dzieci – trzeba będzie natychmiast pozbyć się zagrożenia.

Uwaga: do 2032 roku azbest musi całkowicie zniknąć z Polski.

 

Usuwanie azbestu - dofinansowanie

W żadnym z unijnych programów nie ma wsparcia przeznaczonego na usuwanie azbestu. Jeśli jednak jesteś właścicielem firmy lub rolnikiem, poszukaj środków na remonty czy rozbudowy. Z pewnością znajdziesz odpowiedni program, w którymś z Regionalnych Programów Operacyjnych.

Można też zapytać we właściwym urzędzie gminy. Mają one obowiązek ewidencjonowania obiektów zawierających azbest, na podstawie którego mogą brać udział w corocznym konkursie Ministerstwa Gospodarki „Program oczyszczania kraju z azbestu na lata 2009-2032”. Jeśli samorząd zdobędzie środki, będą one dostępne dla osób spełniających odpowiednie kryteria.


Zobacz także:

Kaźmierczak-Błocisz Joanna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Pięć pytań o ewidencję w BDO – poznaj odpowiedzi!

pobierz

Odpady opakowaniowe po środkach niebezpiecznych – jak je rozróżnić

pobierz

Nowe zasady dotyczące magazynowania odpadów

pobierz

Obowiązujące zasady audytu środowiskowego

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29775 )
Array ( [docId] => 29775 )