Warunki utrzymania zwierząt domowych

Kategoria: Weterynaria
Data: 03-05-2023 r.

Nikt nie uregulował warunków utrzymywania zwierząt domowych. Brak przepisów to wynik ogólnego przeświadczenia, że każdy człowiek, który trzyma zwierzę domowe jest za nie odpowiedzialny i o nie dba. Niestety założenie to w wielu przypadkach dalekie jest od rzeczywistości - stąd właśnie potrzeba zagwarantowania zwierzętom minimalnych warunków utrzymywania dostosowanych do potrzeb konkretnego gatunku. 

Przepisy regulują warunki, w których powinny być przetrzymywane zwierzęta w schroniskach. Odpowiednia regulacja zapewnia też warunki dla zwierząt wykorzystywanych do celów rozrywkowych, widowiskowych, filmowych, sportowych i specjalnych. Nikt jednak nie pochylił się nad sytuacją zwierząt domowych. Wydaje się, że warunki w których one żyją, ze względu na fakt, że przecież mają swojego człowieka, który jest odpowiedzialny za ich opiekę będą lepsze niż te, o których mowa we wcześniej przywołanych przepisach. Doświadczenie pokazuje, że tak niestety nie jest. 

Petycję w ich sprawie przygotował Dolnośląski Inspektorat Ochrony Zwierząt. Proponuje on zawrzeć w ustawie o ochronie zwierząt upoważnienie dla ministra właściwego do spraw rolnictwa, aby w rozporządzeniu określił minimalne warunki utrzymywania poszczególnych gatunków zwierząt domowych. Warunki te mają być gwarancją właściwej opieki oraz niezbędnej opieki weterynaryjnej - co najmniej w zakresie kontroli stanu zdrowia, leczenia, profilaktyki oraz zwalczania pasożytów. Warunki określone w rozporządzeniu miałyby powstać po uzyskaniu opinii:

  • Głównego Lekarza Weterynarii,
  • Krajowej Izby
  • Lekarsko-Weterynaryjnej oraz
  • Komitetu do spraw Pożytku Publicznego i
  • Rady Działalności Pożytku Publicznego

Za wykroczenia określone w ustawie o ochronie zwierząt, pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej mieliby możliwość ukarania mandatem karnym, w którym mogliby wymierzać karę grzywny w wysokości od 500 do 2500 zł. Natomiast w przypadku gdy czyn będzie wyczerpywał znamiona wykroczeń określonych w dwóch lub więcej przepisach - nawet do 5000 zł. 

Autorzy petycji podkreślają, że sytuacja zwierząt domowych od ponad 25 lat nie jest uregulowana we właściwych przepisach. Nie ma tym samym określonych żadnych minimalnych warunków, a to prowadzi do licznych wątpliwości w przypadku dokonywania oceny, czy zwierzę faktycznie trzymane jest w odpowiednich warunkach. Zgodnie z art. 9 ustawy o ochronie zwierząt każdy kto utrzymuje zwierzę domowe ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące przed zimnem, upałami, opadami, z dostępem do światła dziennego, w warunkach umożliwiających swobodną zmianę pozycji, stały dostęp do wody i odpowiednią karmę. Z kolei w art. 6 ustawa wprowadza zakaz znęcania się nad zwierzętami.  Niestety praktyka pokazuje, że te regulacje nie są wystarczające. 

Interwencje pokazują, że niektórzy właściciele uznają blaszaną beczkę czy nieocieploną budę za odpowiednie warunki, które chronią zwierzę przed złymi warunkami atmosferycznymi. Często też zwierzęta są karmione pokarmem, który jest dla nich nieodpowiedni np. chlebem, czy popsutymi resztkami pożywienia. W podobny sposób interpretowane są zapisy dotyczące konieczności zapewnienia zwierzęciu opieki weterynaryjnej - nie ma żadnych przepisów, które nakładają na właściciela np. obowiązek profilaktyki przeciwpasożytniczej. 

Autorzy petycji podkreślają, że koniecznością jest wprowadzenie konkretnych obowiązków dla posiadaczy zwierząt domowych - takie ciążą już na rolnikach, właścicielach schronisk czy ogrodów zoologicznych. Aby móc skutecznie egzekwować ich wdrażanie niezbędne jest także nadanie pracownikom Inspekcji Weterynaryjnej możliwości nakładania sankcji. 

Źródło:

Petycja w sprawie zmiany ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz.U. z 2022 r. poz. 572 ze zm.), nr BKSP-144-IX-701/23 opublikowana w wykazie petycji jednostkowych na oficjalnej stronie internetowej Sejmu RP - portal sejm.gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Pięć pytań o ewidencję w BDO – poznaj odpowiedzi!

pobierz

Odpady opakowaniowe po środkach niebezpiecznych – jak je rozróżnić

pobierz

Nowe zasady dotyczące magazynowania odpadów

pobierz

Obowiązujące zasady audytu środowiskowego

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42932 )
Array ( [docId] => 42932 )