Opaska wyznacznikiem identyfikacji pacjenta

Kategoria: Normy i sanepid
Data: 31-05-2013 r.

Prawidłowo skonstruowana opaska na nadgarstek pacjenta zapewni mu komfort i wygodę noszenia oraz zadecyduje o jego bezpieczeństwie i możliwości identyfikacji. Wytyczne opracowane przez Brytyjczyków dotyczące tego podstawowego narzędzia do identyfikacji pacjentów wyznaczają najważniejsze cechy wyglądu i użyteczności tych przedmiotów znakowania.

Narodowa Służba Zdrowia w Anglii i Walii przy udziale innych jednostek opracowała zbiór zasad dotyczących automatycznej rejestracji oraz identyfikacji pacjentów. Dla polskich placówek może to być zestaw wskazówek, który pozwoli wprowadzić odpowiednie rozwiązania dla pacjentów i personelu placówek medycznych.

 

Wyszczególnione kategorie (rozmiar, kolor i sposób użytkowania opasek) zawierają bardzo ważne informacje dotyczące potrzeb, komfortu i bezpieczeństwa pacjenta:

 • Opaski na nadgarstki powinny być w różnych rozmiarach dla osób dorosłych, jak i dla dzieci. Różnorodność schorzeń pacjentów wymaga, aby opaski miały odpowiednie dopasowanie i były wygodne w noszeniu.
 • Nie powinny mieć ostrych rogów i krawędzi, powodujących rany i podrażnienia. Powinny być stworzone z miękkiego i elastycznego materiału, pozwalające skórze na oddychanie. Istotne jest, aby były wodoodporne, co zapewni dłuższy czas ich używalności.
 • Ważne jest czyszczenie opasek, które zapobiegnie różnego rodzaju infekcjom, na które pacjent może być narażony w placówce medycznej. Opaski powinny być odporne na działanie płynów, aby umieszczone na nich informacje nie uległy zamazaniu.
 • Opaski nie powinny przeszkadzać w czynnościach, nie jest dopuszczalne, aby zaczepiały się o ubranie i sprzęt medyczny.
 • Powinny być przechowywane w łatwo dostępnym miejscu dla pracowników, na bieżąco aktualizowane i czytelnie wypełniane.
 • Opaski powinny umożliwiać zastosowanie np. kodów kreskowych, które usprawnią identyfikację pacjenta.

  Wdrożenie wyżej wymienionych zasad zapewni komfort i bezpieczeństwo pacjentów w szpitalach, podwyższy standardy pracy. Pozwoli wyeliminować błędy personelu i zminimalizuje ryzyko zniszczenia opaski, co utrudniłoby ewentualną identyfikację pacjenta.

  Piotr Kalicki, Channel Account Manager

  Zaloguj się, aby dodać komentarz

  Nie masz konta? Zarejestruj się »

  Zobacz także

  Ochrona danych osobowych w gabinecie lekarskim – przygotuj się do dużych zmian

  pobierz

  Elektroniczna dokumentacja medyczna

  pobierz

  Jak zarządzać ryzykiem w ujęciu ISO 9001:2015

  pobierz

  Jak przygotować raport o sytuacji ekonomiczno-finansowej SPZOZ Nowy obowiązek dla kierownika

  pobierz

  Polecane artykuły

  Array ( [docId] => 29781 )
  Array ( [docId] => 29781 )