Szczepienia w aptece – zmiana w pomieszczeniu do 1 września 2022 r.

Kategoria: Normy i sanepid
Data: 16-02-2022 r.

Dotychczas aby w aptece można było wykonać szczepienie, wystarczyło tylko wyodrębnić na sali ekspedycyjnej bądź w pomieszczeniu szkoleniowym miejsce, w którym przy zachowaniu intymności pacjenta można wykonać iniekcję. Rozporządzenie Ministra Zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie wykazu pomieszczeń wchodzących w skład powierzchni podstawowej i pomocniczej apteki wprowadza jednak pewne zmiany, które apteki powinny wprowadzić do 1 września 2022 r. Na szczęście, są one stosunkowo niewielkie w stosunku do pierwotnie planowanych.

Od początku czerwca 2021 roku w polskich aptekach możliwe jest wykonywanie szczepień ochronnych przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 wywołującemu COVID-19. W listopadzie 2021 roku przyjęto odpowiednie akty prawne, które umożliwiają również podawanie w aptekach szczepionki przeciwko wirusowi grypy. Powyższe wydarzenia stanowią bardzo ważny element wdrażania opieki farmaceutycznej w naszym kraju. 

2 grudnia 2021 r. pojawił się projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykazu pomieszczeń wchodzących w skład powierzchni podstawowej i pomocniczej apteki. Planował on wprowadzenie szeregu wręcz absurdalnych zmian, które musiałyby dokonać apteki, jeśli miałyby odbywać się w nich szczepienia. Ostatecznie, wspomniany akt prawny wprowadza stosunkowo nieznaczne korekty do funkcjonowania aptek, które mają czas na dostosowanie się do nich do 1 września 2022 roku.

Szczepienia w aptece – wyposażenie pokoju opieki farmaceutycznej

W skład wyposażenia pokoju opieki farmaceutycznej powinny wejść:

  • umywalka z baterią zapewniająca dostęp do ciepłej oraz zimnej wody, bądź umywalka mobilna w przypadku niemożności wprowadzenia innego rozwiązania
  • stolik zabiegowy urządzony w sposób stosowny do zakresu wykonywanych szczepień;
  • zestaw do wykonywania iniekcji i opatrunków;
  • środki ochrony osobistej osoby kwalifikującej oraz osoby wykonującej szczepienie (w tym maseczki, fartuchy jednorazowe, rękawiczki jednorazowe);
  • dozownik z mydłem w płynie i dozownik z płynem dezynfekującym;
  • pojemnik z ręcznikami jednorazowego użytku oraz pojemnik na zużyte ręczniki;
  • roztwór adrenaliny do wstrzykiwań niezbędny do podania pacjentowi w przypadku wstrząsu anafilaktycznego;
  • lodówka, w której przechowywane będą szczepionki podawane pacjentom. Musi ona zostać wyposażona w termometr z całodobowym rejestratorem temperatury;
  • lodówka, w której będą przechowywane odpady medyczne do momentu ich przekazania do utylizacji, która musi zostać wyposażona w termometr z całodobowym rejestratorem temperatury;
  • termometr bezdotykowy, potrzebny do pomiaru temperatury pacjentowi przed szczepieniem;
  • sprzęt komputerowy z dostępem do Internetu oraz z drukarką.

Szczepienia w aptece – zmiany wprowadzone rozporządzeniem

Pokój do sprawowania opieki farmaceutycznej

Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się ostatecznie na wprowadzenie konieczność posiadania przez apteki, w których przeprowadzane są szczepienia ochronne przeciwko COVID-19 i/lub grypie, pokoju do sprawowania opieki farmaceutycznej. Pokój ten może zostać wyodrębniony z części izby ekspedycyjnej przy pomocy ścianek działowych lub przesuwnych. Jednak przy tym należy zadbać o bezpieczeństwo oraz zachowanie godności i intymności pacjentów, a także o niezakłócanie wykonywania czynności w innych częściach apteki.

Ważne: Funkcje pokoju do sprawowania opieki farmaceutycznej może pełnić pomieszczenie administracyjno- szkoleniowe.

Archiwum z dokumentacją medyczną

Apteka, w której wykonywane są szczepienia, będzie musiała także posiadać archiwum z zamykaną na klucz szafą, w której będzie przechowywana dokumentacja medyczna. 

Dostęp do umywalki z baterią wraz z dostępem do ciepłej oraz zimnej wody

Pacjenci przychodzący do apteki, by się zaszczepić będą mogli wchodzić do niej tym samym wejście, co ci odwiedzający ją w innym celu. Wymogiem, któremu będzie musiała sprostać apteka chcąca wykonywać szczepienia jest natomiast obowiązek zapewnienia pacjentowi dostępu do umywalki z baterią wraz z dostępem do ciepłej oraz zimnej wody. Jej umieszczenie w zupełnie nowym miejscu apteki (pokoju opieki farmaceutycznej) może wiązać się jednak z koniecznością uzyskania szeregu pozwoleń.

Ważne: Jednak apteki, które nie będą w stanie spełnić powyższego wymagania, mogą w tym pomieszczeniu ustawić umywalkę mobilną.

Szczepienia w aptece – kiedy zaczną obowiązywać nowe przepisy 

Rozporządzenie Ministra Zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie wykazu pomieszczeń wchodzących w skład powierzchni podstawowej i pomocniczej apteki zakłada wprowadzenie nowych przepisów 1 września 2022 r. Oznacza to, że do tego czasu farmaceuci będą mogli wykonywać w aptece szczepienia ochronne przeciwko COVID-19 w ten sam sposób jak do tej pory.

Maciej Birecki

farmaceuta z kilkuletnim stażem pracy w aptece

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Ochrona danych osobowych w gabinecie lekarskim – przygotuj się do dużych zmian

pobierz

Elektroniczna dokumentacja medyczna

pobierz

Jak zarządzać ryzykiem w ujęciu ISO 9001:2015

pobierz

Jak przygotować raport o sytuacji ekonomiczno-finansowej SPZOZ Nowy obowiązek dla kierownika

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41501 )
Array ( [docId] => 41501 )