Kto przejmie pacjentów placówek spoza sieci

Kategoria: Pacjent
Data: 17-08-2017 r.

Placówka, która nie weszła do sieci szpitali, powinna skierować pacjenta wpisanego u siebie na listę oczekujących do innego świadczeniodawcy, który będzie mógł go przejąć w celu kontynuowania oczekiwania na świadczenie zdrowotne. Po wydaniu pacjentom skierowań i zaświadczeń szpital powinien przekazać do oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia listy oczekujących na udzielenie świadczenia oraz dane pacjentów objętych planem leczenia w sposób umożliwiający ich identyfikację. Co jeszcze musisz zrobić?

Listy pacjentów, których przekazujesz innym świadczeniodawcom musisz przekazać nie później niż 14 dni przed rozwiązaniem albo wygaśnięciem umowy, z wyjątkiem sytuacji, których nie można było przewidzieć.

 

W systemie uregulowanym w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (dalej uśoz) świadczeniodawca jest zobowiązany do prowadzenia list oczekujących i do wpisywania pacjentów na listę zgodnie z kryteriami ustalonymi w rozporządzeniu ministra zdrowia z 26 września 2005 r. w sprawie kryteriów medycznych, jakimi powinni kierować się świadczeniodawcy, umieszczając świadczeniobiorców na listach oczekujących na udzielenie świadczenia opieki zdrowotnej (dalej rkmlo).

Zgodnie z zapisami uśoz w celu otrzymania danego świadczenia opieki zdrowotnej pacjent może wpisać się na jedną listę oczekujących w jednej placówce.

W przypadku zakończenia wykonywania umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, pacjent wpisany na listę oczekujących w placówce, która wykonywała tę umowę, może wpisać się na listę oczekujących prowadzoną przez innego świadczeniodawcę wykonującego umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w danym zakresie.

Ponadto świadczeniodawca, do którego zgłasza się pacjent, ustala kolejność przyjęć, z uwzględnieniem daty zgłoszenia u świadczeniodawcy, który zakończył wykonywanie umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Zgodnie z przepisami uśoz świadczeniodawca, który zakończył wykonywanie umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, jest zobowiązany wydać świadczeniobiorcy zaświadczenie o wpisaniu na listę oczekujących wraz z podaniem daty zgłoszenia się świadczeniobiorcy. Za wydanie zaświadczenia pacjent nie ponosi opłaty.

Dodatkowe obowiązki uśoz nakłada na oddziały wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia, które powinny informować w każdy dostępny sposób pacjentów wpisanych na listy oczekujących u świadczeniodawcy, który zakończył wykonywanie umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, o możliwości udzielenia świadczenia opieki zdrowotnej przez innych świadczeniodawców, którzy zawarli umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z tym oddziałem, oraz o pierwszym wolnym terminie udzielenia świadczenia.

6 wskazówek, jak postąpić z listami oczekujących po ustaniu udzielania świadczeń  

 1. Jeśli nie wszedłeś do sieci szpitali i zakończyłeś wykonywanie umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, jesteś zobowiązany wydać pacjentowi oryginał skierowania w przypadku świadczeń udzielanych na podstawie skierowań oraz zaświadczenie o wpisaniu na listę oczekujących na świadczenie zdrowotne wraz z podaniem daty zgłoszenia się świadczeniobiorcy.
 2. Za wydanie zaświadczenia o wpisaniu u ciebie na listę oczekujących nie pobierasz od pacjenta  opłaty.
 3. Odnotuj na liście oczekujących datę i przyczynę niemożliwości udzielenia świadczenia i fakt poinformowania o tym pacjenta.
 4. Skieruj pacjenta do konkretnego świadczeniodawcy, który będzie mógł przejąć pacjenta z uwzględnieniem miejsca danej osoby na liście oczekujących u ciebie jako świadczeniodawcy, który zakończył działalność.
 5. Poinformuj pacjenta, że nie powinien on trafić na koniec kolejki, ale zostać do niej dopisany u nowego świadczeniodawcy zgodnie z datą wpisania na poprzednią listę.
 6. Przekaż do oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia listy oczekujących na udzielenie świadczenia oraz dane świadczeniobiorców objętych planem leczenia w sposób umożliwiający ich identyfikację nie później niż 14 dni przed rozwiązaniem albo wygaśnięciem umowy, z wyjątkiem sytuacji, których nie można było przewidzieć.
Anna Słowińska, prawnik

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Ochrona danych osobowych w gabinecie lekarskim – przygotuj się do dużych zmian

pobierz

Jak przygotować raport o sytuacji ekonomiczno-finansowej SPZOZ Nowy obowiązek dla kierownika

pobierz

Elektroniczna dokumentacja medyczna

pobierz

Jak zarządzać ryzykiem w ujęciu ISO 9001:2015

pobierz

Polecane artykuły

Polecamy kancelarię:

 • Kancelaria Adwokacka Adwokat Bartłomiej Trochimiuk

  ul. Patriotów 110, I piętro, lok. 116, 04-844 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • Radca prawny Maciej Tracz

  ul. Zygmunta Krasińskiego 18 lok. 237, 01-581 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • KANCELARIA RĄPAŁA

  ul. Bartoszewicza 3 lok. 24, 00-337 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • CHMIELNIAK ADWOKACI

  ul. Gliwicka 6/2 40-079 Katowice

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Ożóg Tomczykowski Sp. z o.o.

  ul. Sienna 39 00-121 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Adwokacka - Adwokat Anna Borysewicz

  ul. Kościuszki 1 lok. 100, 09-402 Płock

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Prawa Pracy - Anna Telec

  ul. Stanisława Dygata 3 lok. 46, 01-748 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelarii Naworska Marszałek sp.k. w Toruniu

  ul. Łubinowa 46-48 lok.8 87-100 Toruń

  Wyświetl wizytówkę
 • Błach Dynerowicz Bujak Kancelaria Prawna Sp. z o.o.

  ul. Krakowska 5/23 31-062 Kraków

  Wyświetl wizytówkę
 • KANCELARIA RADCY PRAWNEGO CEZARY MŁOTEK

  ul. Ordona 8 05-480 Karczew

  Wyświetl wizytówkę
 • CZUBLUN TRĘBICKI Kancelaria Radców Prawnych Spółka Partnerska

  ul. Solec 18 lok. U12, 00–410 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Prawna Skarbiec

  ul. Maciejki 13, 02-181 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Prawna GHMW - Hulist, Prawdzic Łaszcz - Radcowie Prawni spółka partnerska

  ul. T. Lenartowicza 5/3, 31-138 Kraków

  Wyświetl wizytówkę
Array ( [docId] => 40607 )
Array ( [docId] => 40607 )

Array ( [docId] => 40607 )