Skutki aborcyjnej kultury strachu w Polsce

Kategoria: Pacjent
Data: 14-06-2023 r.

Obowiązujące w Polsce prawo aborcyjne zbiera tragiczne żniwa. Mówiąc wprost - po wprowadzonych zmianach i na skutek strachu lekarzy przed odpowiedzialnością, pacjentki czasem zostają pozostawione same sobie. Czekając na śmierć płodu - umierają same. Mamy XXI wiek, a opis tych zdarzeń wprost nie mieści się w głowie. Czy śmierć kolejnej pacjentki w ciąży coś zmieni? 

Ofiarą kulejących procedur i obowiązujących przepisów stała się tym razem pacjentka, która trafiła do szpitala w Nowym Targu. Po przeanalizowaniu jej przypadku szereg zaleceń wydał Rzecznik Praw Pacjenta - pisaliśmy o tym w artykule: Czy śmierć kolejnej pacjentki polepszy sytuację kobiet w ciąży? 

 

W tej sprawie głos zabrał także samorząd lekarski. Podkreśla on, że sytuacja wymaga zdecydowanie przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego i śledztwa prokuratorskiego - bezstronnego i profesjonalnego. Jednocześnie przeprowadzone mają być także postępowania wyjaśniające w zakresie odpowiedzialności zawodowej, które doprowadzą do wyciągnięcia konsekwencji, jeśli zostaną wskazane naruszenia. 

Naczelna Izba Lekarska podkreśla także, że kolejne takie zdarzenie powinno mieć jeszcze jeden - niezwykle ważny skutek - a mianowicie pogłębioną analizę prawa aborcyjnego obowiązującego w Polsce, dokonanie odpowiedniej wykładni i przełamanie aborcyjnej kultury strachu, która zapanowała wśród lekarzy. NIL apeluje także, by nie generalizować, nie obarczać winą lekarzy za skutki płynące z obowiązującego prawa aborcyjnego. 

Czy jednak jest nadzieja także na zmianę sytuacji kobiet w ciąży w Polsce? 

Ważne: Minister zdrowia stanowczo zaznaczył, że w Polsce, każda kobieta ma prawo do przerwania ciąży w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia. Jego zdaniem obie te przesłanki należy traktować oddzielnie i w miarę szeroko - a zatem kobieta ma prawo do przerwania ciąży jeśli jest zagrożone jej życie, a także jeśli jest zagrożone jej zdrowie, w tym także psychiczne. 

Próbą jest powołanie przez ministra zdrowia zespołu do spraw opracowania wytycznych dla podmiotów leczniczych w zakresie procedur związanych z przerywaniem ciąży w przypadku stwierdzenia wystąpienia przesłanek wskazanych w art. 4a ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Zespół będzie miał za zadanie nie tylko określić procedury związane z zakończeniem ciąży, lecz także przeprowadzić interpretację warunków, których wystąpienie umożliwi przerwanie ciąży. Kolejnym elementem prac zespołu ma być także wskazanie warunków dokonywania dodatkowych konsultacji medycznych, które pozwolą we właściwy sposób określić stan zdrowia kobiety w ciąży. Ma także zająć się opracowaniem zasad postępowania z pacjentką, jeśli zostanie stwierdzony stan zagrożenia jej życia i zdrowia. 

Po zakończeniu prac zespołu mają być także zorganizowane cykle szkoleń dla placówek szpitalnych z oddziałami ginekologiczno-położniczymi. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Naczelnej Izby Lekarskiej - portal nil.org.pl
Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Rzecznika Praw Pacjentów - portal gov.pl
Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Ochrona danych osobowych w gabinecie lekarskim – przygotuj się do dużych zmian

pobierz

Elektroniczna dokumentacja medyczna

pobierz

Jak zarządzać ryzykiem w ujęciu ISO 9001:2015

pobierz

Jak przygotować raport o sytuacji ekonomiczno-finansowej SPZOZ Nowy obowiązek dla kierownika

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 43078 )
Array ( [docId] => 43078 )