Ile kosztuje dentystę sprawa w sądzie

Kategoria: Stomatologia
Data: 12-01-2018 r.

Chcąc się procesować, dentysta sięgnąć musi do własnej kieszeni. Stosowną kwotę na rzecz Skarbu Państwa będziesz musiał zapłacić niezależnie od opłat uiszczanych dla własnego adwokata lub radcy oraz w razie przegranej kwot należnych przeciwnikowi. I to niezależnie od tego, czy sprawa ma charakter gospodarczy, cywilny czy pracowniczy.

Istotne znaczenie ma to, czy stomatolog lub klinika sami inicjują proces składając pozew, czy też trafiają do sądu w charakterze strony pozwanej przez kontrahenta lub pracownika. W tym drugim przypadku co do zasady nie musisz uiszczać jakichkolwiek opłat na rzecz Skarbu Państwa w postępowaniu przed sądem pierwszej instancji. Wyjątki dotyczą tych pozwanych, przeciwko którym wydano nakaz w postępowaniu nakazowym (muszą zapłacić za zarzuty) lub którzy nie stawili się na rozprawę i wydano wobec nich wyrok zaoczny (w tym przypadku opłacić trzeba sprzeciw od wyroku).

 

W każdej sprawie o charakterze majątkowym uiszcza się opłatę zależną od wartości przedmiotu sporu. Zasadnicza część spraw to te, które dotyczą zapłaty określonej kwoty i wartość przedmiotu sporu stanowi wówczas dochodzona kwota. W sprawach dotyczących najmu czy lokalu wartość przedmiotu sporu może zależeć od wielkości czynszu, a w sprawach pracowniczych od wysokości pensji pracownika. Opłata od pozwu wynosi 5% wartości przedmiotu sporu. Wynosi ona nie mniej niż 30 zł i nie więcej niż 100.000 zł.

Przykład:

Kontrahent dostarczył klinice partię wadliwych foteli dentystycznych. Dochodzi ona od niego zwrotu kwoty 40.000 zł. Od pozwu musi uiścić opłatę w kwocie 2.000 zł.

Najpoważniejszy wyjątek od tej regulacji występuje w postępowaniu uproszczonym, w którym rozpoznawane są roszczenia wynikające z umów, w których wartość przedmiotu sporu nie przekracza 20.000 zł. Od pozwu uiszcza się w nim opłatę stałą uzależnioną od wartości przedmiotu sporu. Wynoszą one w sprawach:

  • do 2.000 zł – 30 zł,
  • ponad 2.000 zł do 5.000 zł – 100 zł,
  • ponad 5.000 zł do 7,5.000 zł – 250 zł,
  • ponad 7,5.000 zł – 300 zł.
Rafał Krawczyk, sędzia Sądu Okręgowego w Toruniu

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Ochrona danych osobowych w gabinecie lekarskim – przygotuj się do dużych zmian

pobierz

Elektroniczna dokumentacja medyczna

pobierz

Jak zarządzać ryzykiem w ujęciu ISO 9001:2015

pobierz

Jak przygotować raport o sytuacji ekonomiczno-finansowej SPZOZ Nowy obowiązek dla kierownika

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 40841 )
Array ( [docId] => 40841 )