Ochrona danych osobowych – pytanie z praktyki

Kategoria: Stomatologia
Data: 12-01-2018 r.

Prowadzę gabinet stomatologiczny i zatrudniam pomoc stomatologiczną. Czy ja jako właściciel gabinetu muszę mieć jakiś dokument uprawniający mnie do przetwarzania danych osobowych?

Gabinety stomatologiczne przetwarzają dane wrażliwe i są wyłączone z obowiązku uzyskiwania zgody pacjenta, gdyż gromadzą dane w celu ochrony jego zdrowia. Zwolnienie to obejmuje wszystkie podmioty, niezależnie od formy własności i od tego, czy zawarły kontakt z NFZ (art. 29 ustawy o ochronie danych osobowych). A zatem gabinet stomatologiczny może bez zgody pacjenta przetwarzać jego dane osobowe tylko i wyłączne w celu ochrony zdrowia. Dane te mają zamknięty katalog, który jest określony w rozporządzeniu ministra zdrowia z 9 listopada 2015 r. w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania. Mogą się znaleźć m.in. w historii choroby, karcie indywidualnej opieki pielęgniarskiej, zaświadczeniu, orzeczeniu czy opinii lekarskiej.

Żeby uniknąć niedopuszczalnego prawem przetwarzania danych, proszę się zastanowić, w jakich obszarach Pani gabinet gromadzi i przetwarza dane osobowe pacjentów. Jeżeli przetwarzanie jest prowadzone w celu ochrony stanu zdrowia, świadczenia usług medycznych lub leczenia pacjentów przez osoby trudniące się zawodowo leczeniem lub świadczeniem innych usług medycznych, zarządzania udzielaniem usług medycznych i stworzyła Pani pełne gwarancje ochrony danych osobowych, nie trzeba uzyskiwać zgody od pacjentów.

Jeśli cele przetwarzania danych są inne, niż wymienione (np. cele marketingowe), należałoby taką zgodę uzyskać. Niektórzy zamieszczają klauzule o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych w historii chorób czy kartotekach. Nie jest to dobra praktyka, gdyż może się okazać, że mimo to dane są gromadzone w innym celu, niż ten, na który pacjent wyraził zgodę. Takie postępowanie najczęściej wynika z braku czasu lub środków na przeprowadzenie audytu, który rozpozna dane gromadzone niezgodnie z przepisami.

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Ochrona danych osobowych w gabinecie lekarskim – przygotuj się do dużych zmian

pobierz

Elektroniczna dokumentacja medyczna

pobierz

Jak zarządzać ryzykiem w ujęciu ISO 9001:2015

pobierz

Jak przygotować raport o sytuacji ekonomiczno-finansowej SPZOZ Nowy obowiązek dla kierownika

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 40842 )
Array ( [docId] => 40842 )