Jakie warunki musi spełnić gabinet lekarski

Kategoria: Zarządzanie
Data: 28-03-2017 r.

Projektowanie gabinetów lekarskich i dentystycznych musi odbywać się z poszanowaniem obowiązujących norm prawnych. Powinno również być krokiem do zapewnienia jak najlepszych warunków dla pacjentów. Norma to jednak tylko minimum. Sprawdź, co zrobić, aby gabinet stał się miejscem naprawdę przyjaznym.

Projektant wnętrz ma dużą swobodę w dobieraniu estetyki wnętrza. Jednak jest ograniczony przez wymogi funkcjonalne. W celu ułatwienia utrzymania w czystości, ściany w gabinetach lekarskich i dentystycznych są wykańczane materiałami gładkimi i zmywalnymi. Mogą to być niektóre typy farb odpornych na zmywanie i szorowanie, w tym również farby do efektów specjalnych. Mogą to być wielkopowierzchniowe fototapety, szczególnie te laminowane, a mogą to być na przykład klasyczne płytki ceramiczne.

W gabinecie lekarskim lub dentystycznym dominujące będą praktycznie zawsze jasne barwy. Wynika to z potrzeby zapewnienia funkcjonalności. Taka konwencja kolorystyczna nie zmienia barwy oświetlenia, co ułatwia stawianie diagnoz przy oględzinach lekarskich. Jest także korzystna z ekonomicznego punktu widzenia, bo pozwala do maksimum wykorzystać światło słoneczne.

Nie wszystkie ściany gabinetu muszą być wykończone w ten sam sposób. Możesz wydzielać różne pod względem estetycznym strefy, jednak zwykle pokrywają się one z obszarami funkcjonalnymi, jeśli w danym gabinecie można je wyróżnić.

Wykończenia ścian w gabinetach lekarskich i dentystycznych muszą być odporne nie tylko na detergenty, ale w dużej mierze także na substancje chemiczne, które są składnikami substancji używanych do dezynfekcji pomieszczeń.

Co wybrać na podłogę gabinetu

Jeśli chodzi o materiały, projektant ma znacznie mniejszą swobodę niż w przypadku ścian. W tym przypadku prawie zawsze wybierane są albo płytki ceramiczne albo wykładziny elastyczne. Pierwsze są łatwe do utrzymania w czystości, ale mogą być śliskie, jeśli są wilgotne. Ponadto są zimne w dotyku. Natomiast wykładziny elastyczne wydają się często niewystarczająco prestiżowym wykończeniem – nazbyt kojarzą się z gabinetami sprzed lat, więc ich użycie, choć jest technicznie możliwe, wymaga od projektanta zaangażowania wielu środków do pokonania niekorzystnego wrażenia.

Podłogę gabinetu, podobnie jak ściany, możesz podzielić na strefy różniące się funkcją i estetyką. Jednak robi się to rzadko ze względu na trudność w utrzymaniu spójności estetycznej.

Podłoga w gabinecie lekarskim jest często myta i nierzadko do tego celu używa się środków chemicznych o dość agresywnym działaniu. Dlatego niezbędne jest stosowanie wysokiej jakości wykończeń odpornych na wilgoć, detergenty i inne substancje chemiczne.

Jak dobrać oświetlenie

Oświetlenie jako element architektury wnętrza ma niebagatelne znaczenie z kilku powodów – jest przede wszystkim funkcjonalne, ponieważ ułatwia oględziny, ale poza tym tworzy klimat gabinetu, którym zarządza się przez odpowiedni dobór materiałów wykończeniowych oraz elementów sztucznego oświetlenia.

Odpowiedni dobór oświetlenia ma wpływ na komfort i samopoczucie pacjentów. Ilość światła, sposób jego dystrybucji, temperatura barwowa i natężenie mają olbrzymie znaczenie, a ponadto mogą być odbierane podświadomie, co dodatkowo utrudnia projektowanie gabinetów.

Każdy projekt gabinetu stomatologicznego lub lekarskiego musi do maksimum wykorzystywać dostępne światło słoneczne, a sztuczne oświetlenie wykorzystywać zamiast słonecznego tylko w ostateczność, a poza tym wyłącznie do doświetlania.

Można wydzielić w gabinetach pewne strefy funkcjonalne, gdzie optymalne parametry oświetlenia będą inne: biurko, przy którym przeprowadza się wywiad, kozetka lub fotel, gdzie przeprowadza się badanie lub drobne zabiegi, przebieralnia dla pacjenta, centralna strefa w gabinecie itd.

Jakie są wymogi dotyczące drzwi

Jest to często zaniedbywany, ale niezmiernie ważny element aranżacji gabinetu. Poza finezyjnym wykończeniem projektu pełnią one przecież podstawową rolę – stanowią zarówno wejście, jak i ochronę prywatności pacjenta. Przede wszystkim muszą być na tyle szerokie, aby można było przez nie swobodnie przejechać wózkiem inwalidzkim, po drugie muszą być – jak wszystko w gabinecie – łatwe do utrzymania w czystości i estetyczne, a po trzecie, muszą dawać pacjentowi poczucie komfortu i bezpieczeństwa.

Projektujesz gabinet lekarski – 8 wymogów, które musisz wziąć pod uwagę

  1. Minimalna powierzchnia gabinetu indywidualnej praktyki lekarskiej to 12 m2, a dla lekarza rodzinnego 15 m2.

  2. W gabinecie stomatologicznym minimalna powierzchnia to 12 m2 w przypadku ustawienia jednego fotela i po 8 m2 na każdy kolejny.

  3. W każdym gabinecie lekarskim powinna znajdować się wydzielona kabina lub przebieralnia o powierzchni nie mniejszej niż 1,5 m2, a w niej lustro, wieszak i krzesło.

  4. Wysokość tych pomieszczeń nie powinna być mniejsza niż 310 cm.

  5. Pomieszczenia praktyki lekarskiej muszą być zawsze oddzielone od innych pomieszczeń, jeśli gabinety znajdują się w lokalu mieszkalnym.

  6. Kompleks praktyki musi mieć wydzieloną recepcję, pomieszczenie socjalne, toalety dla pacjentów i personelu oraz gabinety lekarskie.

  7. Przyjmuje się, że poczekalnia powinna przewidywać 5 miejsc siedzących na każdy gabinet lekarski.

  8. Poczekalnia musi być widoczna z recepcji, a w niej powinny znajdować się wieszaki na okrycia wierzchnie pacjentów.

Greta Kanownik, doktor nauk ekonomicznych, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny w Warszawie oraz kierownik Działu Administracji Medycznej w SPZOZ w Brzesku

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Ochrona danych osobowych w gabinecie lekarskim – przygotuj się do dużych zmian

pobierz

Elektroniczna dokumentacja medyczna

pobierz

Jak zarządzać ryzykiem w ujęciu ISO 9001:2015

pobierz

Jak przygotować raport o sytuacji ekonomiczno-finansowej SPZOZ Nowy obowiązek dla kierownika

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 40175 )
Array ( [docId] => 40175 )