Obniżka wynagrodzeń pracowników sposobem na ograniczenie wydatków

Kategoria: Zarządzanie
Data: 09-04-2013 r.

Żeby zbilansować wydatki i dochody dyrektorzy szpitali i przychodni muszą szukać sposobów ograniczenia wydatków. Zmniejszenie wynagrodzeń pracowników i redukcja etatów to ostateczne i wyjątkowo dramatyczne rozwiązanie, którego szefowie placówek chcą, jeśli to tylko możliwe, uniknąć.

Konieczność szukania oszczędności ze względu na fatalny stan finansów to problem, przed którym staje dziś coraz więcej szefów placówek medycznych w Polsce. Obniżki płac to – wbrew opiniom wielu pracowników i przedstawicieli związków zawodowych – nie atak na personel placówki. Jeżeli uda się przetrwać trudny czas, jest spora szansa, że m.in. dzięki nowej, unijnej perspektywie 2014-2020, płace pracowników ochrony zdrowia wzrosną.

Ograniczenia wydatków kosztem wynagrodzeń pracowników

W grudniu 2012 roku płace lekarzy i personelu medycznego w Chorzowskim Centrum zostały obniżone o 12% płacy zasadniczej. Przyczyna tego kroku znajdowała się poza szpitalem. Było to działanie ratujące szpital przed groźbą ustawowej prywatyzacji. Wszyscy pracownicy podpisali nowe umowy. Poprzednią i obecną obniżkę wynagrodzeń w Chorzowskim Centrum poprzedziła szczegółowa analiza sytuacji finansowej placówki i możliwości jej poprawy.

Zdaniem rzecznika Chorzowskiego Centrum obniżenie wynagrodzeń pracowników to najbardziej realna droga ograniczenia wydatków i tym samym ratowania budżetu placówki, mocno nadszarpniętego brakiem płatności za nadwykonania oraz realizacją niedoszacowanych procedur, jak chociażby na onkologii dziecięcej. Świadczenia gwarantowane, zgodnie z umową z NFZ, to część potencjału Chorzowskiego Centrum.

 

Ograniczenie wydatków szansą na przetrwanie kryzysu

Obniżka wynagrodzeń pracowników może przyczynić się do ograniczenia wydatków, ale także do opracowania nowego, motywacyjnego systemu premii i dodatków. Dobrze byłoby stworzyć odpowiedni regulamin, na podstawie którego – przy ubieganiu się o fundusze i pozyskiwaniu dotacji w ramach nowej perspektywy finansowej 2014-2020 – będzie można planować środki na dodatkowe wynagrodzenia. Już dziś są konkursy na dotacje, w których mogą brać udział placówki ochrony zdrowia.

Im szybciej placówki odnajdą w dzisiejszych trudnościach finansowych możliwość przekucia ich w sukces i poprawę sytuacji – tym lepiej. A korzyści odniosą wszyscy – od kierownictwa placówki, poprzez lekarzy i personel medyczny, po zadowolonych pacjentów.

Magdalena Pokrzycka-Walczak, dziennikarka specjalizująca się w tematyce ochrony zdrowia


Zobacz także:


Tagi: nfz

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Ochrona danych osobowych w gabinecie lekarskim – przygotuj się do dużych zmian

pobierz

Elektroniczna dokumentacja medyczna

pobierz

Jak zarządzać ryzykiem w ujęciu ISO 9001:2015

pobierz

Jak przygotować raport o sytuacji ekonomiczno-finansowej SPZOZ Nowy obowiązek dla kierownika

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29805 )
Array ( [docId] => 29805 )