Wolontariat w szpitalach i hospicjach

Kategoria: Zarządzanie
Autor: Rubinkowska Anna
Data: 27-07-2012 r.

Już ustawa o działalności leczniczej, która objęła organizacje pożytku publicznego, w tym kościoły i związki wyznaniowe, przepisami o prowadzeniu działalności gospodarczej, przysporzyła problemu tym instytucjom. Ich prowadzenie na komercyjnych zasadach było sprzeczne ze statutami tych organizacji.

Dlatego między innymi znowelizowano ustawę o działalności leczniczej, która zakłada, że organizacje pożytku publicznego w tym hospicja, prowadzące działalność leczniczą, nie będą traktowane jak przedsiębiorstwa. Ustawodawca wydłużył też okres na dostosowanie tych podmiotów do nowych przepisów do 1 lipca 2013 r.

Do tego jeszcze doszły wątpliwości interpretacyjne dotyczące pracy wolontariuszy w placówkach prowadzących działalność gospodarczą. Nie rozwiały ich zmiany planowane w rządowym projekcie nowelizacji ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, zgodnie z którymi planowano wyłączenie placówek medycznych z listy podmiotów, w których mogą pracować wolontariusze.

Ostatecznie 27 lipca br. otrzymaliśmy dobrą informację. W wyniku konsultacji i opinii wyrażanych przez środowiska zainteresowane problematyką wolontariatu Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej postanowiło, że nie będzie wprowadzało zmian w przepisach o wolontariacie. Oznacza to, że wolontariusze będą mogli pracować w szpitalach i hospicjach na dotychczasowych zasadach.

 

Zgodnie z nowelizacją ustawy o działalności leczniczej organizacje pożytku publicznego nie będą objęte przepisami o prowadzeniu działalności gospodarczej. Taki zapis umożliwi organizacjom pożytku publicznego m.in. kontynuowanie współpracy z wolontariuszami czy korzystanie z pieniędzy pochodzących z darowizn oraz z 1 proc. podatku. Działalność tych organizacji będzie też zgodna z ich statutami.

Znowelizowana ustawa wprowadza także zmiany w ustawie refundacyjnej, które umożliwią szpitalom, hospicjom, ambulatoriom, placówkom opiekuńczym przyjmowanie darowizn w postaci leków (zakazywała tego ustawa refundacyjna). Zmiana zabrania firmom farmaceutycznym wręczania prezentów personelowi medycznemu lub pacjentom.


Zobacz także:

Rubinkowska Anna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Ochrona danych osobowych w gabinecie lekarskim – przygotuj się do dużych zmian

pobierz

Elektroniczna dokumentacja medyczna

pobierz

Jak zarządzać ryzykiem w ujęciu ISO 9001:2015

pobierz

Jak przygotować raport o sytuacji ekonomiczno-finansowej SPZOZ Nowy obowiązek dla kierownika

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29801 )
Array ( [docId] => 29801 )